reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Tesla Model S

Kokutan iddia; Tesla kullanan kişilerin tüm kişisel bilgileri internette satılıyor!

Tesla marka otomobillerde bulunan bir açık ile kullanıcıların kişisel bilgilerinin ve hatta şifrelerinin kolayca ele geçirilebildiği ortaya çıktı.Üstelik bu bilgiler satılığa bile çıkarılmış!

Tesla şu günlerde oldukça ciddi bir iddia ile karşı karşıya. Elektrikli otomobil üreticisinin üretimi olan arabalarda bulunan bir açık ile kullanıcıların kişisel bilgilerinin ve hatta şifrelerinin kolayca ele geçirilebildiği ortaya çıktı. Şirketin henüz bu durumdan etkilenen kullanıcıları bilgilendirmediğini ve resmi bir açıklama yapmadığı da gelen bilgiler arasında. Uzmanlar araçlarını satmak ya da yeni bilgi ve eğlence sistemi ile yükseltmek isteyen araç sahiplerinin bilgi ve eğlence sistemlerindeki kişisel verilerini manuel olarak silmelerini tavsiye ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla, şifreleri düz metin olarak saklanmış

Şirket, müşterilerinin eski arabalarında bulunan medya kontrol ünitelerini yeni üretilen donanımlarla değiştirebilmesine izin veriyor. Ancak beyaz şapkalı hacker grubu GreenTheOnly tarafından ulaşılan bulgulara göre Tesla, kullanıcıların bu donanımlar üzerindeki kişisel bilgilerini korumak için fazla çaba göstermiyor. eBay’den satın alınan dört eski medya kontrol ünitesinde, şifreler ve yer bilgileri dahil olmak üzere eski kullanıcılarının birçok kişisel bilgisine ulaşılabildiği görüldü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Normal araçlarda bulunan bilgi ve eğlence sistemleri telefon numaralarını, ses dosyalarını ve adresleri kayıt altında tutabilirken, Tesla bileşenleri Netflix ve Spotify gibi platformlara da erişim sağlıyor. TheGreenOnly bazı sistemlerde Netflix hesap sahibinin hesabına erişmek için kullanılabilecek çerezler bulurken, bazılarında depolanmış Gmail çerezlerine, WiFi şifrelerine ve düz metin halindeki Spotify şifrelerine rastladı.

İlgili Video