reklamı kapat

POPÜLER

Android’li cihazların sayısı rekor seviyeye ulaştı

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan mobil işletim sistemi Android, her geçen yıl daha fazla kişiye ulaşıyor ve liderliği bırakmaya hiç de niyetli görünmüyor.  Açıklanan bilgiye göre Android platformu kullanıcı bazında yeni bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Google’ın resmi Twitter hesabından açıklanan bilgiye göre aktif kullanılan 2 milyardan fazla Android cihazı bulunuyor. Ayrıca Google CEO’su Sundar Pichai’nin yaptığı açıklamaya göre servislerin kullanım oranları da oldukça iddialı seviyelere gelmiş durumda. Google Maps, YouTube, Chrome, Gmail, Google aramalar ve Google Play gibi servislerin aktif kullanıcısının 1 milyarın üzerinde olduğu ifade ediliyor. Google Play mağazasında 2016 yılında 82 milyar uygulama indirildiği belirtilirken YouTube’da günde 1 milyardan fazla izlenme rakamına ulaşıldığı da açıklananlar arasında yer alıyor.

Bu servislerin dışında kalan diğer Google servisleri de henüz milyarlara ulaşamamış olsa da istikrarlı bir yükseliş yakalamış durumda. Google’ın bulut depolama hizmeti Drive’ın 800 milyon kullanıcıyı geride bıraktığı belirtilirken Google Fotoğraflar hizmetinin ise 500 milyon kullanıcığı aştığı dile getiriliyor. Son olarak Google Asistan’ın 70 farklı telefon modelinde toplam 100 milyon kullanıcıya ulaştığı da açıklananlar arasında yer alıyor.

Apple 1,5 yıl öncesinde yaptığı açıklamada 1 milyar aktif iOS cihazına ulaşıldığını belirtmişti. Şu anda iOS cihazlarının sayısı bilinmiyor ancak WWDC17’de konuyla ilgili açıklama yapılabileceği düşünülüyor.