reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

D-Mask dalış maskesi

Artırılmış gerçeklik desteğiyle geleceğin dalış maskesi

Dalış tutkunları için aksesuar alternatiflerine pek rastlanmıyor. Dalış maskesi D-Mask ise geleceğin kapılarını aralıyor.

Advertisement

Hobi ya da profesyonel olarak dalış yapan kullanıcılar, su altına indiğinde mevcut konumlarıyla ilgili bilgi alabilecekleri ya da akıllı özellikler sunan alternatif aksesuarlarla pek karşılaşmıyor. Çinli tasarımcı ZJ-DDG ise bunu değiştirecek bir tasarıma imza atıyor ve dalış maskesini yeniden şekillendiriyor. Kafanıza tam oturacak şekilde geliştirilen maskenin ön tarafında cam panel yer alıyor. Bu panel size artırılmış gerçeklik özellikleri sunuyor. Kullanıcılar eş zamanlı olarak su basıncını, derinliği, hava durumunu panelden görüntüleyebiliyor. Aynı şekilde maske diğer dalgıçlarla iletişim kurmanızı ya da müzik dinlemenizi de mümkün kılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kamera ile kayıt altında

Maskenin hemen önünde yer alan kamera dilediğiniz an kayıt yapmanızı sağlarken, sağ ve sol tarafa iliştrilmiş LED’ler de karanlık noktalarda ışık sağlıyor. Maskenin panelinin kullanıcıya 180 derece görüş sağladığı da belirtiliyor. Şnorkel ve oksijen tankıyla çalışabilen maske, su altı deneyimini hiç olmadığı kadar geliştiriyor.

Pek çok etkileyici özellikle tasarlanan D-Mask ne yazık ki sadece konsept bir tasarım. Tasarımcı maskenin panelinin su basıncı karşısında nasıl tepki vereceğini de açıklamamış. Ancak gelecekten geliyor gibi görünen bu maske belki de ilerleyen zamanlarda alternatif versiyonlarla kullanıcılarla buluşabilir. Şimdilik bilim kurgu dizilerinde görebileceğimiz cinsten bir aksesuar gibi görünüyor. Tasarımcının diğer tüm işlerine buradan ulaşabilirsiniz.