reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon bağımlılığı
Yeezy

Bildirimlerden sıkılanlara tek özelliği bulunan akılsız telefon konsepti

Akıllı telefon bağımlılığı son dönemlerde iyiden iyiye gündeme oturmuş durumda. Uygulama geliştiricilerden akıllı telefon üreticilerine kadar uzanan üretici yelpazesinde kullanıcılar için alternatif çözümler sunuluyor. Farklı tasarımlar da bunları takip ediyor.

Akılsız telefon tasarımları hayatımızda hep vardı, ancak akıllı telefon bağımlılığı sorunu giderek arttıkça bu konseptleri daha fazla görür olduk. Sade tasarım ve temel ihtiyaçların dışına çıkmayan telefon modelleri geliştiren tasarımcılar üreticilere de farklı alternatiflerin olabileceğini gösteriyor. Ancak artık neredeyse yatarken dahi elimizden bırakmadığımız akıllı telefonlardan ayrılmak yakın gelecekte çok mümkün değil gibi görünüyor. Yine de bu sade ve etkileyici tasarımların oluşumu için bir engel teşkil etmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğin telefonlarında USB girişi yok

Osay Imarhiagbe tarafından tasarlanan YEEZY her ne kadar ismiyle akla ilk olarak Adidas’ın spor ayakkabı serisini getirse de aslında bir telefon. Gücünü sadelikten alan YEEZY ilk bakışta 3D yazıcıda basılmış bir tasarım prototipi gibi görünüyor. Arayüzünde gereksiz her şeyden kurtulan cihaz, sadece arama yapabiliyor ve saati gösteriyor. Belirtilmemiş ancak bu durumda alarm gibi temel özellikleri de bulunabilir tabii. Tasarımcı cihazı tek başına bir akıllı telefon olarak değil de var olan telefonunuzun aksesuarı gibi düşünmüş. Bluetooth aracılığıyla telefonunuza bağlanan YEEZY, kişi listesini de bu şekilde elde edebiliyor.

Herhangi bir tuşu ya da bağlantı noktası bulunmayan telefon kablosuz şarj teknolojisinden besleniyor. Son dönem tasarımlarda ise bunu çok sık görmeye başladık. Geleceğin telefon modelleri için 3,5 mm’lik kulaklık girişine edilen vedadan sonra böyle bir değişim de belki kapıdadır. YEEZY’nin asıl amacı ise aramalar dışında dikkatinizi dağıtacak herhangi bir şeyin olmaması. Telefonunuzu kaldırarak masada YEEZY’e yer açabilir, önemli aramalar dışında rahatsız edilmemeyi mümkün kılabilirsiniz. YEEZY’nin sadece bir konsept çalışma olduğunu hatırlatalım. Tasarımcının diğer işlerine buradan ulaşabilirsiniz.