reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 12

Apple’ın akıllı telefon bağımlılığına karşı iOS 12 planı

Google’ın Android P ile duyurduğu “akıllı telefon kullanım istatistikleri” özelliği Apple cihazlarına da gelebilir. iOS 12 ile beraber cihazlar akıllı telefon bağımlılığını çözmeye yöneliyor gibi.

Günümüzün en yaygın “hastalıklarından” biri olan akıllı telefon bağımlılığını önlemek için Apple, iOS 12 ile bir adım atabilir. Elimizden düşüremediğimiz telefonlar günlük hayatımızda en çok zaman geçirdiğimiz cihazlar. Düzenli bir sosyal medya ve uygulama kontrolü isteği, beraberinde gelen bildirimlerle telefonu kontrol etme ihtiyacı derken ciddi bir bağımlılığa dönüşmüş durumda. Bloomberg‘in haberine göre Apple’ın WWDC 2018’deki iOS 12 duyurusunda ise buna yönelik bir çözüm sunulacak. “Digital Health” (Dijital Sağlık) adı altında yer alacak bu özellik ayarlar menüsüne dahil edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Telefonda ne kadar vakit geçiriyoruz?

Aslında teknik olarak cihazınızda hangi uygulamalara ne kadar kullandığınızı görebiliyorsunuz. Ayarlar > Pil seçeneklerinden telefon size son 24 saatte ve son 7 günde hangi uygulamaların ne kadar kullanıldığını yüzde olarak gösteriyor. Ancak yeni özelliğin daha kişisel olması ve daha fazla detay paylaşması bekleniyor. İnsanları telefonu daha az kullanmaya motive edecek bildirimler de yer alabilir.

Firmanın geliştiriciler konferansı 4 Haziran’da gerçekleşecek. iOS 12’nin yanı sıra watchOS 5, ARKit 2.0, tvOS 12, macOS 10.14, iPhone SE 2, MacBook Pro ve daha uygun fiyatlı bir HomePod da beklenen duyuruların arasında yer alıyor.

İlginizi çekebilir

iOS 12 konsepti