reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 850

Qualcomm’dan dizüstü bilgisayarlara bakışı değiştirecek “Snapdragon 850” işlemci [Video]

Mobilde işlemci denildiği zaman akla gelen ilk firma kuşkusuz Qualcomm. Geliştirdiği Snapdragon işlemcilerle akıllı telefon ve tablete güç veren firma, artık sınırları ciddi oranda aşıyor. İşte bu doğrultuda tanıtılan Snapdragon 850, Windows 10 sistemler için özel tasarlanan ilk Snapdragon’u karşımıza getiriyor.

Qualcomm, hatırlarsınız geçen yıl Microsoft ile ortaklık kurarak Snapdragon 835 temelli Always Connected PC  (her an bağlı bilgisayar) altyapısını görücüye çıkartmıştı. Bu altyapı ile 20 saat pil ömrü sunan Snapdragon 835‘li dizüstü bilgisayarları mümkün kılan firma, o zaman yeni bir dönem başlattı. Ancak biliyorsunuz Snapdragon 835 esas olarak telefonlar için hazırlanmış bir işlemci. Bu yüzden Windows tarafı tam olarak beklenen performansı sunamadı. İşte bunu değiştirmek isteyen firma, karşımıza Snapdragon 850 ile çıkıyor. Windows 10 sistemler için özel tasarlanan işlemci, söylendiği kadarıyla 25 saat pil ömrü sunan dizüstülerin önünü açıyor. Bu bir günün dolu dolu geçirilmesi anlamına gelirken, bu değere ulaşılması için sürekli WiFi bağlantıya da gerek duyulmuyor. Açıklandığı kadarıyla dizüstüler Gigabit LTE açıkken dahi bu değere ulaşabiliyor. Yerleşik olarak Snapdragon X20 LTE modem ile gelen Snapdragon 850, 2.96 GHz saat hızında çalışıyor. Bu da onu diğer değişiklikler ile beraber Snapdragon 835’ten yüzde 30 daha hızlı hale getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Snapdragon 850

Örnek bir model

Snapdragon 850 dizüstü sektörünü tamamen değiştirebilir

Intel için çok kötü bir haber olan işlemci, kullanıcılar içinse çok güzel görünüyor. Özellikle temel işlemler için kimsenin artık Core i3, i5 ya da i7 gibi işlemcilere ihtiyacı bulunmuyor. 10nm üretim sürecinden çıkan işlemci, Adobe Photoshop üzerinde fotoğraf düzenlemesine bile imkan tanıyor.  Temel oyun ve yüksek çözünürlük video izleme deneyimi de verebilen 850, dahili kameradan 4K video kaydına imkan tanıyor. HDR ekran desteği bulunan işlemci, Microsoft’un desteğiyle hiçbir uyum sorunu yaşatmıyor deniyor. Bu yeni işlemciye sahip dizüstü bilgisayarların Samsung dahil birçok firmadan yıl sonuna dorğu geleceği de açıklananlar arasında yer alıyor.