reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon 1000

Qualcomm’dan farklı bir alana göz diken işlemci: “Snapdragon 1000”

Satılan Android telefonların ve tabletlerin büyük çoğunluğuna Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon işlemciler güç veriyor. Burada firmalara birçok seçenek sunan dev şirket, yeni ortaya çıkan “Snapdragon 1000” ile ise yeni bir dönemin kapılarını aralamaya hazırlanıyor.

Qualcomm‘un şu an firmalara sunduğu farklı işlemci aileleri bulunuyor. Örneğin 2 serisi en düşük alt seviyeye, 4 serisi bütçe dostu modellere, 6 serisi orta seviyeye, 8 serisi ise en üst seviyeye hitap ediyor. Kısa süre önce bunlar arasına üstün hemen altına konumlandırılan 7 serisini de ekleyen firma, şimdi ise Snapdragon 1000 ile gündemde bulunuyor. Roland Quandt’ın özel haberine göre bu yeni mobil işlemci Snapdragon 845‘in üzerine gelmiyor. Bu modeli ARM tabanlı Windows 10 dizüstüler için hazırladığı söylenen firma, biliyorsunuz bu alanı daha önce başlatmış bir isim. Geçtiğimiz aylarda Snapdragon 835 temelli Always Connected PC  (her an bağlı bilgisayar) altyapısını görücüye çıkartan Qualcomm, yeni işlemciyle üreci bir adım etkili hale getirmek istiyor. Söylendiği kadarıyla Snapdragon 1000, 845’ten farklı olarak 5 watt yerine 6,5 watt güç çekiyor. Bu da çekirdek sayısını artırmadan daha yüksek performans alınması anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm Snapdragon 1000

Qualcomm Snapdragon 1000 oldukça ilginç görünüyor

Bu yeni işlemciyi kullanan dizüstü bilgisayarlar üzerinde çalışan ilk ismin ise Asus olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor. Primus kod adlı bu cihazın henüz diğer detayları hakkında bir bilgi bulunmuyor. Yeni modelle Intel’in Atom ve Celeron serisine rakip olacak denilen firma, hatırı sayılır performansın yüksek verimle elde edileceği bir dönemin kapılarını aralayacak gibi duruyor.

İlgili Video

Karşınızda Snapdragon 710