reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon 1000

Dikkat çeken işlemci Snapdragon 1000’den Intel’i endişelendiren yeni detaylar

Mobil işlemci pazarının lider ismi Qualcomm, geçtiğimiz hafta yeni Snapdragon 1000 ile gündeme gelmişti. Yeni bir dönemin kapılarını aralayacak şeklinde tanıtılan işlemci, yeni detaylara göre Intel için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Qualcomm şu sıralar aktif olarak Snapdragon 1000 üzerinde çalışıyor. İlk olarak sağlam sızıntılar yapan Roland Quandt tarafından ortaya çıkartılan işlemci, beklendiği gibi Snapdragon 845‘in üzerine gelmiyor. Bu modeli Windows 10 dizüstüler için hazırlayan firma, bu alanda Always Connected PC (her an bağlı bilgisayar) altyapısıyla hali hazırda aktif olarak yer alıyor. Yeni gelen bilgilere göre Snapdragon 1000 “12 W TDP” değeriyle geliyor. Intel’in kendi açıklamasına göre TDP yani Termal Tasarım Gücü, “yüksek karmaşıklıklı iş yükü altında işlemcinin tüm aktif çekirdeklerle taban frekansında dağıttığı ortalama gücü watt türünden yansıtır” şeklinde tanıtılıyor. Daha temel açıdan baktığımız zaman işlemcinin TDP değeri, detaylarına aşağıda ulaşabileceğiniz bilgisayarlar için hazırlanan Snapdragon 850‘yi tam ikiye katlıyor. Örnek olması açısından Intel’in U-Serisi “8250U ve” 8550U” işlemcileri 15 W TDP değeriyle çalışıyor. Bu açıdan SD1000 direkt olarak masaüstü seviyesi performansa odaklanıyor. Bu da alanda rakipsiz Intel ve AMD için de kötü bir haber olarak nitelendiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm Snapdragon 1000 önemli bir işlemci

Bu yeni işlemciyi kullanan dizüstü bilgisayarlar üzerinde çalışan ilk ismin ise Asus olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor. Primus kod adlı bu cihazın henüz diğer detayları hakkında bir bilgi bulunmuyor. Yeni işlemcinin üretimi için TSMC‘nin 7nm sürecini kullanmak ihtimali bulunan Qualcomm, artık kesin olarak sadece mobilde kalmak istemiyor. Kısa süre önce AR/VR başlıklar için geliştirdiği işlemciyi de duyuran firma, ürün gamını ciddi oranda geliştiriyor.

İlgili Video

Karşınızda şirketin en yenilerinden Snapdragon 710