reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone

Gelecek iPhone modellerinden önemli ipuçları veren yeni Apple patentleri

Teknoloji devi Apple, birçok firma gibi sürekli olarak yeni patentler alıyor. Bu sayede geleceğini garanti altına alan şirket, gelecekte karşımıza çıkacak modelleri hakkında da ilginç ipuçları veriyor.

Yeni yayımlanan patentler direkt olarak iPhone ve Apple Watch tarafında karşımıza çıkıyor. iPhone tarafında firma ilk olarak “piksel derinliği algılama” sistemiyle karşımıza çıkıyor. Google Pixel 2 ailesinde de yer alan bu detay, ortamın tek bir kamera aracılığıyla derinliğiyle beraber algılanmasına imkan tanıyor. Biliyorsunuz arkası bulanık fotoğraflar veren portre modu, bu teknoloji olmadığı için sadece iki arka kameralı iPhone’larda görev yapıyor. İşte yeni patentteki sistemi bunu değiştirecek gibi duruyor. Apple’ın ilerde tek arka kameraya dönmesi beklenmiyor. Hatta dev ismin Huawei P20 Pro gibi üçlü kamera getireceği konuşuluyor. Bu teknoloji daha tek arka kameralı giriş seviye modellere hitap ediyor. Ya da bu teknolojinin arkasında çok daha farklı bir amaç yer alıyor.

Apple’ın aldığı bir diğer patent ise ilginç olarak “içbükey” ekran yapısını karşımıza çıkartıyor. Bu yapıyla telefon ve tabletlerin yere düştüğü zaman ekranlarına zarar gelmeyeceği belirtiliyor. Alınan bir diğer ilginç patent ise Apple Watch tarafında. Buna göre şirket kan basıncı yani tansiyon ölçebilen bir kayış üzerinde çalışıyor. Şişebilir şekilde tanıtılan kayışın, bu sayede koldan daha doğru veri alabileceği tahmin ediliyor. Şirket bu konuda çok uzun zamandır çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın 2018 iPhone’ları ise şöyle olacak

Şirketten 2018’de dört yeni iPhone geliyor. Bunların 5,8 inç OLED ekranlı ikinci jenerasyon iPhone X, 6,5 inç OLED ekranlı iPhone X Plus, 6,1 inç LCD ekranlı 6,1 inç iPhone olacağı biliniyor. Ayrıca bir de iPhone SE 2 modeli gündemde bulunuyor. Fiyat tarafında ikinci jenerasyon iPhone X’un 800-900 dolar, iPhone X Plus’ın 900-1000 dolar, LCD ekranlı 6,1 inç iPhone’un ise 600-700 dolar seviyesinde karşımıza çıkması bekleniyor. iPhone SE 2’nin ise 500 dolardan çok daha da aşağıda yer alacağı söyleniyor.

İlgili Video

Şirketin en yeni telefonları