reklamı kapat

POPÜLER

Bilimsel araştırma için verici takılan leylek, 2.300 euro telefon faturası “getirdi”

Leyleklerin göç yollarını ve alışkanlıklarını takip etmek amacıyla işe koyulan özel bir ekip, kendilerine gelen telefon faturasıyla neye uğradıklarını şaşırdı.

Doğal yaşam izleyicileri, profesyonel belgeselciler ve diğer resmi pek çok kurumun, hayvanların rutinlerini anlayabilmek adına bazı yöntemlere başvurduğunu biliyoruz. İster karada, ister havada, isterse suda olsun bunlardan belki de en popüler olanı bir cihaz üzerinden istenilen verileri elde etmek. Değişmekte olan koşullara göre kamera veya verici özelliği olan cihazlar, hayvanların günlük yaşamlarını sıkıntıya sokmayacak şekilde bu amaç için kullanılıyor. Özellikle kamera merkezli olan araştırmalarda hiç tahmin etmediğimiz komik görüntülerle karşılaşabiliyoruz. Şu anda sizlerle paylaşmakta olduğumuz trajikomik olayın başrolünde ise bir leylek ve bir insan var. Polonyalı uzmanların Kajtek adını verdiği bir leyleğe GSM tabanlı bir verici takmasıyla başlayan olayın faturasıysa beklenin biraz üstünde. Burada “fatura” kısmını aklınıza gelen ilk anlamıyla düşünmeniz gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Maceranın bedeli

Leyleklerin her dönem yaptıkları gibi Afrika‘ya olan yolculuklarının izlenmesi adına kullanılan SIM kartlı verici, toplamda 52 günü ve 6.154 kilometreyi kapsayan yolculuk boyunca kusursuz bir bilgi aktarımı sağlama amacındaydı. Kajtek’in Polonya’dan başlayıp Ukrayna, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve son olarak Sudan‘da tamamlanan yolculuğu, aynı rota üzerinden şubat 2018’de geri dönüşüyle tekrar başlıyor. Maceraperest leyleğimizin bir süre Afrika semalarında devam eden yolcuğunda, Nisan 2018’den itibaren bir şeylerin ters gittiği anlaşılıyor. O günlerde sürekli 25 kilometrelik bir alanda hareketlilik tespit eden araştırmacılar olayın içeriğini kendilerine gelen 2.300 euroluk telefon faturasıyla anlamış. Ekibin yaptığı açıklamayla birlikte bölgede yaşayan bir kişinin Kajtek’i yakalayarak üstünde taşıdığı vericiden SIM kartı çıkarttığı ve telefonuna takarak kullandığını öğreniyoruz. Bölgede var olan yoksulluktan ötürü bu gibi yağmacılık olaylarına alışık olduklarını belirten araştırmacılara göre Polonya’da 45.000 civarında leylek bulunuyor ve bu sayı her geçen yıl azalma eğiliminde.