reklamı kapat

POPÜLER

Ashen incelemesi

15 Ocak 2019

UMUDA YOLCULUK

Ancak tüm bunların ötesinde Ashen’ı muadillerinden ayıran çok önemli bir özelliği var. Diğerlerinde bulunan kalabalıklardan uzaklaşma, tekilleşme burada yok. Bildiğiniz üzere Dark Souls serisi çok bireysel bir yapı içerir. Etrafta bulunan diğer NPC karakterlerle etkileşimler sınırlıdır ve yolculuğunuza çok az dahil olurlar. O sizin yolculuğunuzdur ve dünyada da buna göre şekillenmiştir. Ashen ise birlikte olmaktan, kalabalıktan güç alıyor. Yolculuğunuz boyunca karşılaştığınız karakterler köyünüze yerleşip sizinle bir yaşam oluşturuyorlar. Üstelik sadece arada gidip sohbet edebilesiniz diye de değil. Köyünüze her döndüğünüzde daha da geliştiğini görüyorsunuz. Bu karakterler evler yapıyor, taş ocağı inşa ediyor, iskeleler kuruyor. Kısacası o dünyaya hayat getiriyorlar. Ve elbette her biri ayrı ayrı görevler veriyor. Yetmiyor, bu görevlere sizinle birlikte geliyorlar.

Dark Souls oyuncuları bu cümleden irite oldu muhtemelen ama merak etmeyin, isterseniz her göreve yalnız gitmeniz hala mümkün. Ancak bu oyun yanınızda biri varken çok daha keyifli onu da belirtelim. Amacınız bu topraklara yeniden hayat vermek iken, yalnızlığı seçmeniz oluşturulan yapıyla çelişiyor. Kolay olacak diye de endişe etmeyin sakın, Ashen ziyadesiyle zor bir oyun!

BİRLİKTEN DOĞAN KUVVET

İlginç bir şekilde, yanınızda gerçek insan oyuncular da yer alabiliyor. Ancak Ashen burada farklı bir yol izlemiş. Eğer çevrim içi oynuyorsanız, yanınızdaki karakterin gerçek bir insan olup olmadığını kolayca anlayamıyorsunuz. Çünkü diğer görevlerde sizin yanınızda genel NPC karakterin vücudunda hayat buluyorlar ve oyun bunu hiçbir işaret veya mesajla belirtme gereği duymuyor. Zaten iki oyuncu arasında bir iletişim kurmak da mümkün değil. Bu nedenle ancak karakterin hal ve tavırlarından bir insan olup olmadığını çıkarabiliyorsunuz. Bu tercih Ashen’a çok yakışmış bize göre. Çünkü bu sistem sayesinde “x” bir insanla değil, o karakterlerle yakınlık kuruyorsunuz. Az önceki görevde size gerçek bir insan da yardım etmiş olsa da siz bunu NPC karakterle bağdaştırıyorsunuz kafanızda. Bazılarını daha çok seviyorsunuz bu yüzden örneğin ve her göreve onunla birlikte gitmek istiyorsunuz. Anlatması gerçekten zor, bu yapıyı oyunun içinde hissetmeniz gerekli. Yok, “Ben illa yalnız gezeceğim, tüm bu duyduklarım oyunu çok kolaylaştırırmış gibi geliyor” diyorsanız da karar sizin. Bulacağınız nesnelerle yalnız gezmek de ve hatta sağlık ve staminanızı yarıya düşürmek de mümkün. Kimse sizin mazoşizminize engel olacak değil.

BU YILA BÖYLE FİNAL YAKIŞIRDI

Ashen; “Soulslike” bir oyun nasıl olmalı bunu çok net ortaya koyuyor. Olması gereken yerlerde tam bir Souls, uzaktan bakıldığında ise oldukça farklı bir oyun. Boss sayısı (5) ve oyun süresi (yaklaşık 20 saat) biraz beklenenin altında kalmasaydı puanı da daha yüksek olurdu. Ancak çizimleri, dünyası ve ruhu bu denli güzel olan bir Dark Souls’a kim hayır diyebilir ki? Kendinizi Ashen ile ödüllendirin ve 2019’a güzel bir başlangıç yapın.