reklamı kapat

POPÜLER

The Beginner’s Guide incelemesi

“Bir oyun oynadım ve hayatım değişti” dediğiniz oldu mu hiç? Bize göre bu çok iddialı bir cümle. Bir oyun hayatınızı değiştirmeyebilir belki ama ona bakış ve sorgulama şeklinizi rahatlıkla eğip bükebilir. 

The Beginner’s Guide; etkisi kısacık, tepkisi ise sonsuza uzanan bir tecrübe sunacak herkese The Stanley Parable ile tanıdığımız Davey Wreden, bizleri şaşırtmak üzere yine kollarını sıvamış görünüyor. Önceki oyunuyla gelmiş geçmiş en ilginç deneyimlerden birini yaşamamızı sağlayan bu adam, The Beginner’s Guide ile çıtayı bir tık daha yukarı çıkarıyor. Yöntem olarak yine anlatıcı odaklı bir oynanış sistemini tercih ediyor olsa da, bu kez çok daha melankolik bir öyküyü merkezine alıyor.

Anlatıcımız bu kez bizzat kendisi ve bizleri kim olduğunu bilmediğimiz Coda isimli bir arkadaşının ruhsal devinimlerine götürüyor. Bunu yapma şekli ise çok enteresan. Coda, yıllar içinde irili ufaklı pek çok oyun yapan ancak bunları asla piyasaya sürmeyen bir yapımcı. Bizler de Wreden sayesinde bu oyunları kronolojik sıra ile oynayarak kendisinin gelişimine ve zihnindeki değişimlere tanıklık ediyoruz. Bizi bu oyunda “Bir insanın yaptığı oyun aracılığı ile düşüncelerini anlamak mümkün müdür?” sorusunun yanıtı bekliyor.