reklamı kapat

POPÜLER

Uncharted: The Nathan Drake Collection incelemesi

Uncharted, sinematik-aksiyon türünün nasıl olması gerektiğini gözler önüne sermiş harika bir seri. “Tomb Raider kopyası” yaftalamasıyla hayatına başlayıp, türün açık ara en başarılı yapımı haline gelmek kolay iş değil. Bunu nasıl yaptıklarını tekrar hatırlamak için güzel bir fırsatımız var artık 

Naughty Dog ne harika bir firma değil mi? Maceraları çok istedikleri gibi başlamamış olsa da, 1996 senesinden bu yana bir kez bile karavana atış yapmadılar. Crash Bandicoot ile başlayan bu seri önce Jak and Daxter ve sonrasında da Uncharted ile devam etti. Son olarak da hepimizin bildiği üzere The Last of Us ile zirve noktasına ulaştılar.

Aslında firmanın bugüne dek uyguladığı çok basit bir sistem vardı. Sony ile ortak hareket ederek o dönemin konsoluna bir oyun çıkarmak ve konsolun ömrü yettiği süre boyunca aynı oyunun serisi ile bu süreci desteklemek. Crash Bandicoot, PlayStation 1 için yarattıkları bir seriydi. PS2 çıktığında bu seriyi arkalarında bırakarak Jak and Daxter’ı ortaya çıkardılar ve PS3 çıkana kadar başka da bir oyuna bulaşmadılar. Üçüncü nesil ile birlikte herkesi şaşırtarak Uncharted gibi kallavi bir işe giriştiler ve Uncharted 3’e kadar uyguladıkları bu formülün dışına hiç çıkmadılar. Ancak başarı beraberinde beklentiyi de getirdiğinden daha fazlasını yapmak zorunda kaldılar.

YORUMLAR