reklamı kapat

POPÜLER

Askeri dayanıklılık testlerinden geçen ilk Ultrabook

Lenovo, 2011-2012 mali yılına ait pazar payları, net gelir ve satış adetlerini açıkladığı toplantısında ThinkPad X1 Carbon dizüstü bilgisayarını da tanıttı. Lenovo ThinkPad serisinin 14 inçlik üyesi, dünyanın 14 inçlik ilk Ultrabook’u olma özelliğini taşıyor. Çok ince ve çok hafif olan Carbon, sağlamlık başta olmak üzere, ThinkPad serisinin tüm karakteristik özelliklerine de sahip. İş hayatına yönelik ThinkPad serisinin üyesi olmasına rağmen şık kasasıyla tüketici pazarında da ilgi çekecek gibi görünüyor.

Lenovo, 31 Mart tarihinde biten dördüncü çeyreği dünyanın en büyük ikinci PC üreticisi olarak kapattı. Globalde yüzde 12,9’luk pazar payına ulaştığını açıklayan firma, dördüncü sıradan ikinciliğe yükselmiş durumda. Gelişmekte olan pazarlardaki lider konumunu korumaya devam ettiklerini açıklayan Lenovo yetkilileri, Hindistan gibi gelişmekte olan marketlerde pazar payında birinci sırada. Sadece kurumsal pazara bakıldığında ise globalde Lenovo, mali yılı birinci sırada kapattı. Ayrıca Lenovo, dünyanın en büyük dört kişisel bilgisayar satıcısının aralıksız on çeyrektir en hızlı büyüyen şirketi olarak, geçen yıla göre dünya genelindeki PC sevkiyatını yüzde 44 artırdı. Türkiye pazarı için de aynı şey geçerli; burada da yine en hızlı büyüme gösteren marka haline geldi.

Kurumsal pazarda büyüme hızını her geçen gün artıran firmanın tüketici tarafındaki durumu bu kadar parlak olmasa da EMEA bölgesinde şu an için beşinci sırada. 2013 için hedef ise 3’üncülük.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon
ThinkPad ürünlerinden alışık olduğumuz tüm askeri testlerden geçen ThinkPad X1 Carbon, özellikle sağlamlığı ve yenilikçi teknolojileri ile eşsiz bir Ultrabook. Bu arada askeri standartlarda üretilen ThinkPad’ler, uzayda kullanılan tek bilgisayar markası olarak Lenovo’nun uzaydaki pazar payını yüzde 100’e çıkarıyor. Dünyanın en hafif ve en ince 14 inçlik Ultrabook’u Carbon, karbon fiber kullanılarak üretilmiş; bu sayede mukavemeti yüzde 50 artırılmış. Üçüncü nesil Intel Core işlemciler kullanılan X1 Carbon, 1600×900 piksel ekran çözünürlüğüne sahip. X1 Carbon’un diğer özellikleri arasında, arkadan aydınlatmalı klavye, 30 dakikalık şarjla yüzde 80 pil doluluk oranı, Dolby Sinema Sistemi ve parmak izi okuyucusu göze çarpıyor.

YORUMLAR