reklamı kapat

POPÜLER

Assassin’s Creed Origins, Keops Piramidi’ndeki ilginç keşfi tahmin etti

07 Kasım 2017

Assassin’s Creed Origins ile Antik Mısır’ın bilinmeyenlerine doğru uzanan bir yolculuğa çıkmıştık. Ancak gerçek bir keşfe şahit olacağımızı bilemezdik…

Geçtiğimiz günlerde Kahire’de yer alan Giza mezar kentindeki üç büyük piramitten en büyük ve en eski olan Keops Piramidi’ne (Büyük Piramit) ilişkin ilginç bir keşfe imza atıldı. Araştırmacıların ScanPyramids projesiyle açığa çıkan bu keşfe göre piramitte devasa bir oda bulunuyor. 50 metre uzunlukta ve 9 metre yükseklikteki koridor Grand Gallery’nin (Büyük Galeri) hemen üstünde yer alan bu odanın işlevi ise şimdilik bilinmiyor. En az 30 metre uzunluğundaki odanın keşfinin tarihi önemi de bulunuyor. Araştırmacılar bu keşfin 19. yüzyıldan bu yana fark edilmiş; bir piramitin içindeki ilk devasa yapı olduğunu söylüyor.


Keşfe ait bulgular ise Nature dergisinde yayınlandı. Devasa yapının içindeki odaya ilişkin ise şimdilik sadece teoriler bulunuyor. Piramitlerin içinde yer alan devasa odalar ilk olarak 9. yüzyılda keşfedilmiş, 19. yüzyılda ise batılı arkeologlar tarafından incelenmişti. Keops Piramidi’ndeki bu odanın amacı ise şimdilik net değil. Mimari açıdan alınmış bir hamle olabileceği gibi Grand Gallery gibi, başka bir odaya açılan bir geçit görevi görüyor olabilir.

Oda Assassin’s Creed Origins’te yer alıyor

Bu keşfin ardından gözler elbette Assassin’s Creed’e çevrildi. Son oyunda Antik Mısır’ı kendine mekan edinen seri için Kotaku yazı işleri müdürü Stephen Totilo ek içerik talebinde bulunmuştu. Oyunda yer alan Keops Piramidi’ne odanın eklenmesini istiyordu. Oyunun yapımcılarından ise cevap gecikmedi. Tasarımcı Jean Guesdon ve içerik yöneticisi Azaïzia Aymar, oyunda o odanın yer aldığını doğruladı. Fransız mimar Jean-Pierre Houdin’in teorilerinden yola çıkarak oyuna geliştirme aşamasında eklediklerini belirttiler.

Keşfin Assassin’s Creed Origins’in çıkışından sonra olması şüphesiz oyun içinde etkileyici bir reklam oldu. Oldukça detaylı hazırlanan oyuna ilişkin incelememizi buradan okuyabilirsiniz.