reklamı kapat

POPÜLER

Assassin’s Creed: Revelations incelemesi

İlk oyunundan beri her yeni bölümünde ortalığı sallayan Assassin’s Creed serisinde ikinci bölümün, yani Ezio’nun hikayesinin sonuna geldik. Bu bölümün bizler için en büyük özelliği sadece hikayenin doruk noktasına gelmiş olması ya da oyunun bize sunacağı yeni özellikler değil. Oyun 16. yüzyıl İstanbul’unda geçiyor. O dönemde şehzade olan Süleyman’la tanışıyor, Galata Kulesi’ne tırmanabiliyor, şehrin dar sokaklarında tatlı gezintilere çıkabiliyorsunuz. İstanbul o denli canlı resmedilmiş ki gözünüzü bir saniye bile alamıyorsunuz. Şehirde yaşayanların kıyafetlerinden, hatta sosyal statülerine göre giyiniyor olmalarından tutun, dükkanlara kadar her yanından ayrı bir detayını yakalayabiliyorsunuz İstanbul’un. Bunun yanında Ezio’nun yaşlanması, olgunlaşması ve artık bir usta suikastçı haline gelmesiyle de oyunda birçok yenilik bulunuyor. Tüm bu detayları ve özellikle oyunun muhteşem sonunu da eklediğimizde ortaya destansı bir hikayenin, destansı sonu çıkıyor. Gelin bu muhteşem masala birlikte dalalım.

YOLUN SONU
Öncelikle baştan belirtelim, yazı boyunca serinin önceki oyunlarıyla ilgili spoilerlar geçebilir. Zaten daha önceki bölümleri henüz oynamadıysanız Revelations’tan önce bu oyunlar oynamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Assassin’s Creed’in hikaye ağırlıklı bir oyun olduğunu hatırlatalım. Neyse… İkinci oyunun sonunda boyundan çok ama çok büyük bir işe bulaştığını anlayan Ezio, Roma’ya taşınıp yeni suikastçılar yetiştirmeye başlamıştı. Direkt olarak kendini Templar’lar (Tapınakçılar) ile büyük ve yüzyıllardır devam eden bir savaşın ortasında bulan Ezio, ailesinin intikamını alabilmek için yola çıkmış fakat kendini insanlık tarihini değiştirirken bulmuştu. Revelations, Brotherhood’un bıraktığı yerden başlıyor. Hatırlayacak olursanız Desmond, Animus’un içinde çok fazla kaldığı için zihinsel olarak hasar görmüştü. Zihinsel olarak Animus’un içinde hapis kalan Desmond, sonunda Subject 16 ile tanışma şansı buluyor. Ezio ise, Altair’in kilitlediği Masyaf’taki gizemli kütüphanenin peşinde. Bu kütüphaneyi açacak olan anahtarların bazıları da İstanbul’da bulunuyor. İşte böylesi sürükleyici bir ortamda açılıyor Revelations ve oldukça hareketli, uzunca bir maceranın içine sokuyor bizleri. Bu arada sadece İstanbul’u değil, Kapadokya’yı da ziyaret etme şansı buluyoruz. Dediğimiz gibi Ezio artık 52 yaşında ve eskisi kadar genç değil. Fakat bu durum onu daha kurnaz bir hale getirmiş. O artık bedeninden çok zihnine güvenen bir suikastçı ve yepyeni yeteneklere sahip. Oyunda artık çeşitli bombalar üretip bunları yine çeşitli şekillerde düşmanlarımız üzerinde kullanabiliyoruz. Mesela, birkaç saniyeliğine düşmanları kör eden, afallatan bombalar üretebiliyorsunuz. Yine kaçışınızı kolaylaştıracak sis bombası da üretme şansınız var. Başka bir örnek daha verelim: Diyelim ki dar bir sokaktan görünmeden geçmeye çalışıyorsunuz ve sokakta oldukça kalabalık bir şekilde gezen askerler var. Çatılarda da okçular kol geziyor. Etrafa zarar vermeyen sadece ses çıkaran bir bomba yapıp gideceğiniz yönün tersi yönünde atabilir ve düşmanlarınızı şaşırtabilirsiniz. Bu sayede gideceğiniz sokak boşalacak ve siz de çaktırmadan sıvışabileceksiniz. Bombaları yapmak için bazı hammaddeleri toplamalı ve bunları düzgün bir şekilde bir araya getirmelisiniz. Bu maddeleri kullanarak tam 300 farklı bomba üretebiliyorsunuz. Hem eğlenceli hem de oyunun taktiksel yönünü güçlendiren bir özellik olmuş bu. Ezio, İstanbul’a ilk geldiğinde Türk suikastçılardan Yusuf Tazim ile karşılaşıyor. Ezio bir usta suikastçı olsa da öğrenilecek şeyler asla bitmiyor. Yusuf, Ezio’ya İstanbul’un çatılarından rahatça dolaşabilmek için kullandığı bir kanca veriyor. Kanca oynanışı direkt olarak etkileyen bir araç olmuş. Hem daha yükseğe, daha hızlı bir şekilde tırmanabiliyor hem de çatılardan çatılara halatları kullanarak daha hızlı ulaşmanızı sağlıyor. Geliştiricilerin söylediğine göre bu kanca, şehirde dolaşma hızımızı önceki oyunlara göre yüzde 30 artırmış.

BİR GALATA AKŞAMI
Tıpkı Brotherhood’da olduğu gibi şehrin bazı kısımlarını ele geçirmek için Templar kuvvetleriyle savaşa girebiliyorsunuz. Mahalleleri ele geçirdikten bir süre sonra Templar kuvvetleri toparlanıp ele geçirdiğiniz bölgeyi almak için tekrar harekete geçiyor. İşte bu noktada oldukça keyif aldığımız bir mini-oyun giriyor devreye. Bölgenizi korumak için suikastçılarınızı çağırıp bir komutan gibi alanınızı savunabiliyorsunuz. Yine farklı sınıflarda askerleriniz bulunuyor. Okçular, mızrakçılar gibi askerlerinizle çatılardan güvenli bir şekilde savunma yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda sokak aralarına barikatlar da kurma şansınız var. Askerleriniz savaşır, siz de komut verirken, diğer yandan siz de bileğinizdeki silah ile düşmanlara ateş açabiliyorsunuz. Bu bölüm ilk başlarda keyif verse de bir süre sonra kendini tekrar ettiğinden sıkabiliyor.

GÖZLERİM KAPALI
Oyunun çok oyunculu seçenekleri de gayet zevkli. Senaryo tabanlı olarak kurgulanmış oldukça keyifli seçeneklerin haricinde, tüm karakterlerin birbirini avlamaya çalıştığı seçenekler oldukça heyecanlı geçiyor. Senaryoya göre Abstergo’nun yetiştirdiği suikastçılar Animus’un içinde eğitiliyorlar ve Abstergo sıralamasında basamak atlamaya çalışıyorlar. Seçeneklerin içinde en keyiflisi sekiz suikastçının birbirini avlamaya çalıştığı bölüm. Sürekli ensenizde bir nefes gibi kendi ölümünüzü bekliyorsunuz ama bir yandan da avınızı bulmaya çalışıyorsunuz. Aynı anda hem av hem de avcısınız kısacası. Son zamanlarda denediğimiz çok oyunculu seçenekler arasında en gergini ve en eğlencelilerinden biriydi.

YAŞLANAN SUİKASTÇI
Assassin’s Creed: Revelations ile birlikte Ezio’nun öyküsü de sona ermiş bulunuyor. Oyunun sonunu uzun bir süre aklınızdan çıkaramayacağınıza eminiz. Assassin’s Creed, bir oyunun açık uçlu oluşunun, hikaye tabanlı olamayacağını iddia edenlere verilecek en sağlam cevaplardan biri. Eğer serinin takipçisiyseniz Revelations’ı alıp oynamanız zaten kaçınılmaz ancak eğer seride henüz eksikleriniz varsa, öncelikli olarak onları tamamlamanızı tavsiye ediyoruz. Yoksa modern oyun dünyasının bu köşe taşından mahrum kalabilirsiniz.