reklamı kapat

POPÜLER

Asus B1M incelemesi

700 lümen parlaklık değeri ve Wi-Fi teknolojisiyle ön plana çıkan ASUS’un en yeni taşınabilir projektörü B1M, hem ofis hem de ev ortamında Kullanıma uygun bir model.

Son yıllarda piyasaya sürülen portatif projektörler epey revaçta. Bu durumun farkında olan üreticiler de kullanıcıların ilgisini çeken taşınabilir projektörlere imza atıyor. Daha önce kullanıcılara sunduğu projektörlerle pazarda iyi bir yer edinen Asus, yeni projektörü B1M ile bu iddiasını sürdürmek istiyor. Asus’un en yeni taşınabilir projektörü B1M, tasarım açısından yaklaşık iki yıl önce incelediğimiz P2B modeline oldukça benziyor. P2B modelinden biraz daha büyük bir boyutlara sahip olan cihazın üst kısmında odak tekeri yer alıyor. Ön kısımda lensi toza ve çizilmelere karşı koruyan kapağın eşlik ettiği odak tekerinin arkasında projektörü kontrol etmeye yardımcı olan kontrol tuşları bulunuyor. Projektörde parlaklık, kontrast ayarları; standart, sinema, oyun, sahne ve dinamik gibi resim modları arasında geçiş bu kontrol tuşları sayesinde kolayca gerçekleşiyor. Asus B1M’nin sol yan kısmında ise SonicMaster ses teknolojisi imzalı iki adet 2 wattlık hoparlör mevcut. Projektörde yer alan hoparlörün performansı ise ortalama bir düzeyde.

Projektör, fiziksel tuşlar haricinde cihaz uzaktan kumanda ile de kontrol edilebiliyor.Kısa mesafeli lens sayesinde 1 metre mesafeden 51 inç büyüklüğünde yansıtma yapabilen projektörde 80-100 inç görüntü boyutundayken görüntüde dağılmalar oluyor. 700 lümen parlaklık değeriyle karanlık ortamda oldukça başarılı bir performans sergileyen projektörün aydınlık bir ortamda ise ne yazık ki bu segmentteki diğer modellerde olduğu gibi verimi düşüyor.

30 bin saate kadar kullanım ömrünü LED aydınlatma teknolojisine borçlu olan projektör Full HD çözünürlüğe destek vermiyor. Maksimum 1280×800 piksel çözünürlük sunan projektör, 720p videolarda keskin ve net görüntüler elde ediyor. Projektörde otomatik görüntü düzeltme özelliği de yer alıyor. Bu özellik yukarı veya aşağı bakan görüntüleri düzeltebiliyor. Hemen alt kısmında yer alan ayak sayesinde yansıtılan görüntünün yerden yüksekliği artırılabiliyor.