reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın yeni patenti tüm ekranı parmak izi okuyucuya çeviriyor

patent, Touch ID‘nin yeteneklerinin çok daha gelişeceğine ve parmak izini okutmanın çok daha kolaylaşacağına işaret ediyor.

Yayınlanan patent görselinde 4 ayrı parmak izinin kaydettirilebildiği görülüyor. Touch ID ile temelde aynı olan teknoloji, ekranın her bölgesinde parmak izinin taranabilmesine olanak sağlıyor. Bu sayede geliştiriciler bu özelliği kullanarak parmak izi sistemini uygulamalarının içine entegre edebiliyor. 4 parmağın aynı anda okutulabilmesiyle çok daha karmaşık güvenlik önlemlerinin alınabileceği sistemle birlikte uygulamaların yalnızca cihaz sahibinin dokunuşuyla açılabileceği belirtiliyor.

apple patent
Güvenlik açısından iOS yüklü cihazlara oldukça fazla yenilik getirebileceğini düşündüğümüz patentin gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceği bilinmiyor. Ancak eğer gerçekleşirse, şu anda akıllı telefonlarda kullanılan parmak izi okuma teknolojisinin çok daha farklılaşacağını söylemek mümkün.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Apple’ın yeni patenti tüm ekranı parmak izi okuyucuya çeviriyor” için 2 cevap

  1. Oğuzhan dedi ki:

    Yapmaları uzun bir zaman alacak, o kesin. Her yeni modelin pazara giriş fiyatı git gide artıyor. Ayrıca App Store’dan yanlışlıkla bir şeye basınca, vazgeç yerine boş bir yere basarsak satın almış olacağız. Bu da göz korkutmuyor değil 🙂

  2. wad dedi ki:

    ne kadar gereksiz ve zor bir patent ama nedir düşünce,, almış olalım sonra yapılırsa dava açarız.