reklamı kapat

POPÜLER

Asus N53Jq

Asus, kullanıcılarla yeni paylaştığı N53Jq kod adlı dizüstü bilgisayarıyla N serisine güç katmayı hedefliyor. Test için yakından inceleme şansı bulduğumuz cihaz, sahip olduğu özelliklerle Asus’un “Multimedya Eğlencesi” segmentine tam olarak hizmet ediyor. İncelemelerimiz sonucu genel olarak beğenimizi kazandığını söyleyebileceğimiz N53Jq, şık tasarımıyla da ilk bakışta iyi bir izlenim bırakıyor. Şıklığını sade tasarımına borçlu olan cihazın kapak zemini fırçalanmış metalik bir malzemeden oluşuyor. Güçlü ‘Asus’ logosu yine olması gerektiği gibi bu zeminin tam ortasındaki yerini koruyor. Üzerinde 15.6 inç büyüklüğünde bir ekran bulunduran N53Jq, bu ekranın etrafında ise bizleri piyano siyahı bir çerçeve ile karşılıyor. Ekran çerçevesine yakından baktığımızda üst tarafında bir web kamerası görüyoruz. Tüm dizüstü bilgisayarlarda standart olarak gelen bu web kamerayı özel kılan şey ise, hemen üzerinde bulundurduğu ‘On – Off’ alanı. Evet, gizliliğine önem veren kullanıcıların oldukça hoşlanacağı bu özellik, tamamen iç rahatlatmayı amaçlıyor. Belki biliyorsunuzdur, bazı zararlı yazılımlar vasıtasıyla bilgisayarınıza sızan kötü amaçlı kullanıcılar, web kameranız aktif olmasa dahi görüntü alabiliyor. N53Jq’nun bu özelliği ile bu endişeden kurtulabilmek elinizde. İlginç bir ekran menteşesi yapısına sahip olan N53Jq, kavisli ekran menteşeleri ve iç gövdesi üzerinde bu menteşelere açtığı yuvalarıyla sofistike bir tasarım kazanıyor. İç gövdesi üzerinde ekran çerçevesinin aksine mat bir malzemeye yer verilen N53Jq, geniş hoparlör alanıyla da dikkat çekiyor. Asus’un daha önceki ürünlerinde de gördüğümüz gibi Bang & Olufsen ICEpower desteğini arkasına alan N53Jq, böylece ses konusunda kullanıcılara tam destek veriyor.

EXPRESS GATE CLOUD TEKNOLOJİSİ
N53Jq’nun gövdesini incelemeye devam ettiğimizde klavye bölgesinin de mat malzemeyle işlendiğini görüyoruz. Her ne kadar artık klavye üzerinde ayrık tuş takımı popüler olsa da, N53Jq’da bunun aksi bir yol izlenmiş. Bulundurduğu numerik tuş takımı ile oldukça sıkışık bir klavye bölgesine sahip olduğunu söyleyebileceğimiz cihaz, bu nedenle rakipleri kadar rahat bir kullanım sunmuyor ne yazık ki. Gerek numerik alan, gerekse de diğer standart tuşlar tarafından oldukça sıkıştırılan yön tuşları, neredeyse klavye üzerinde kaybolmuş. Klavyenin hemen altında bulunan touchpad alanı ise geniş bir alana sahip olmasıyla sevindirici. Yakınlaşma ve uzaklaşma fonksiyonlarını çimdik hareketiyle gerçekleştirmenize imkan tanıyan touchpad alanının hemen altında ise standart durum ışıklandırmalarını görüyoruz. Bu arada klavyenin hemen üzerinde kısayollardan oluşan bir birimin bulunduğunu da söyleyelim. Multimedya fonksiyonlarını kontrol edebilmeniz için yerleştirilmiş olan bu birimde Express Gate Cloud bölümüne ulaşmanızı sağlayan bir tuş da bulunuyor. Bu sayede bilgisayarınız kapalı durumdayken işletim sistemini açmadan direkt olarak Express Gate Cloud bölümüne ulaşmanızı sağlayan N53Jq, bu alanda bizleri bir web tarayıcısı, oyun alanı, sosyal ağ, online video ve fotoğraf gibi bölümlerle karşılıyor.

ETKİN MULTİMEDYA EĞLENCESİ
N53Jq’da multimedya uygulamalarının etkin bir biçimde kullanılabilmesi için performans konusuna özen gösteren Asus geliştiricileri, cihaz üzerine iki adet ekran kartı konumlandırmışlar. Kasası içinde hem 64 MB hızında çalışan Intel HD Graphics yerel ekran kartı, hem de 1 GB DDR3 Nvidia GeForce GT 540M taşıyan N53Jq, böylece güç gösterisinde bulunmak zorunda kalmadığı durumlarda yerel ekran kartını kullanarak enerjiden tasarruf ediyor. Günümüz oyunlarını rahatlıkla çalıştırabilecek olan Nvidia GeForce ekran kartı ise, ihtiyaç anında devreye giriyor. Power4Gear Hybrid teknolojisine sahip olan N53Jq, beklentilere karşılık verebilmesi için bu özelliğiyle kullanıcılara High Performance, Entertainment, Quiet Office, Battery Saving gibi dört farklı performans modu sunuyor. Bu sayede her koşulda etkin performans gösterebilen cihaz, maksimum 8 GB’a kadar bellek desteği de gösteriyor. Henüz çiçeği burnunda olan Intel Core i7 2720QM işlemcisiyle N53Jq, dört çekirdek desteğiyle Intel Turbo Boost teknolojisini de sunuyor.

BANG & OLUFSEN VE VIDEO MAGIC GÜCÜ
Ev eğlencesine katkıda bulunabilmesi için üzerine konumlanan Bang & Olufsen ICEpower destekli hoparlörleriyle hayat bulacak olan filmler için de bir güzellik düşünmüş olan Asus geliştiricileri, N53Jq’de Asus Video Magic isminde bir teknolojiye yer vermişler. Bu teknolojisi ile DVD görüntü kalitesini Full HD’ye yükseltebilen N53Jq, böylece DVD filmlerdeki görselliği artırarak daha keyifli bir izleme deneyimi sunuyor. Ayrıca altı farklı görüntü senaryosu sunan cihaz; Normal, Gamma, Vivid, Theater, Soft ve My Profile seçenekleriyle rengin sıcaklığını istediğiniz gibi ayarlamanıza da imkan tanıyor.

OFF-ON
Asus N53Jq
Kullanmadığınız zamanlarda ‘gerçekten’ kamerayı kapatabilmek elinizde

GÜMÜŞ ŞIKLIĞI
Asus N53Jq
N53Jq, gümüş renkli tasarımıyla dikkat çekici

BANG & OLUFSEN DESTEĞİ
Asus N53Jq
Cihazın güçlü hoparlörleri Bang & Olufsen kalitesine sahip

SIKIŞIK KLAVYE
Asus N53Jq
Sıkışık bir tuş takımına sahip olan N53Jq, kullanımı olumsuz yönde etkiliyor

MULTITOUCH SERBEST
Asus N53Jq
Çoklu dokunuşa izin veren touchpad, çimdik hareketini destekliyor

KISYOL ÜNİTESİ
Asus N53Jq
Multimedya fonksiyonlarına kolay erişim için bir kısayol ünitesi bulunuyor

TASARIM
-4YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS
-5YILDIZ-

ARTILAR
Çift ekran kartı, yeni ve güçlü işlemcisi, USB 3.0 desteği, Bang & Olufsen hoparlörleri, yenilikçi teknolojileri.

EKSİLER
Amacına başarılı bir şekilde hizmet eden N53Jq’nin bizce tek eksisi dar klavyesi.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i7 2720QM 2.20 GHz

Ekran
• 15.6 inç HD (1366×768)

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce GT 540M 1 GB DDR3
• Intel HD Graphics 64 MB

Bellek
• 4 GB DDR3

Sabit Disk
• 500 GB

Optik Sürücü
• Blu-ray Disc

Bağlantılar
• HDMI, USB 3.0, USB 2.0 (3 adet)
• Ethernet, Bluetooth, VGA, kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil
• 6 hücreli

Boyutlar
• 391 x 266 x 30 – 40 mm

Ağırlık
• 2.9 kilogram