reklamı kapat

POPÜLER

Asus U53Jc Bamboo Collection incelemesi

Söyleyelim: Hemen her ay birbirinden başarılı dizüstü bilgisayarlarıyla dergimize konuk olan Asus, bu bitki türü ile aramızdaki bağı U53Jc ile kuvvetlendirerek bizlere sunuyor. Bamboo Collection ürün ailesi ile teknolojinin çevreye karşı daha duyarlı olabileceğini ön plana çıkartan Asus, bu aile altında yer verdiği U53Jc’nin geliştirilme aşamasında çevreye zararlı maddeler yerine %100 bambu kullanmış. Alıntıya devam edelim: “Büyük bambu türleri hafif ama dayanıklı olmalarıyla ev yapımı için kullanılabilirler. Eskiden Asya’da, özellikle Güneydoğu Asya’da bütün  köyler tamamen bambudan inşa edilirdi. Bambunun sıkı dokulu ve çok sağlam bir yapısı vardır. Bazı türlerinin içi boş olduğu için mukavemet gerektiren işler için de kullanılmıştır.” Sanırız bu sizlere U53Jc’nin ne kadar dayanıklı bir dış kaplamaya sahip olduğu hakkında biraz bilgi vermiştir. Son olarak batıl inançları olan kullanıcılar için bambunun kültürel anlamına da değinelim ve ardından da U53Jc’ye biraz daha yakından bakalım. “Çinlilerde bambu uzun bir ömrün sembolüdür. Hindistan’da ise dostluğun sembolüdür. Filipinler’de çiftçiler bambu sırıklarını şans getirsinler diye tarlalarının etrafına dikerler. Bambu, yemyeşil yaprakları ve çok dümdüz bir şekilde dik büyümesi ile Japonya’da dürüstlüğün ve temizliğin sembolüdür. Japonlar ayrıca yılbaşında giriş kapılarının iki yanına birbirine bağlanmış bambular koyarlar ve bunun şans getirdiğine inanırlar.”

SADE TASARIM, KULLANIŞLI UYGULAMALAR

Bambu ağacından yapılmasıyla çevreye karşı duyarlı olan Asus, yalnızca buna da sırtını yaslamamış ve U53Jc’de önemli ayrıntılara yer vermiş. Özellikle sade tasarımıyla göz alan cihaz, üzerinde 15.6 inç genişliğinde, HD görüntü desteği sunan ve LED arka aydınlatmasına sahip olan parlak bir ekran bulunduruyor. Yine ekran gibi parlak bir ekran çerçevesine sahip olan U53Jc, geniş klavye ve bilek bölgesi ile konforlu kullanım imkanı sunuyor. Tasarımı sırasında ayrık tuş takımı benimsenen cihazın klavyesi üzerinde ayrıca numerik tuş takımı da bulunuyor. Klavye üzerinde yer alan hoparlörleriyle ise, hedef aldığı ‘multimedya kullanıcıları’nı memnun edecek olan U53Jc, hemen hoparlörlerin sol tarafında Asus Express Gate arabirimine ulaşabilmeniz için bir tuş bulunduruyor. Bu tuş ile yalnızca 8 saniye içinde –hatta daha kısa- fotoğraf, müzik ve videolarınıza ulaşabileceğiniz, internete erişebileceğiniz ve Skype ile arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz bir arabirime yönelebiliyorsunuz. Express Gate’ten bahsetmişken, tahminen kullanıcıların Asus’u sevmesinde en büyük etken olan Global Warranty etiketini U53Jc’de de gördüğümüzü belirtmeli ve hemen onun yanında yer alan Power4Gear etiketiyle de, etkin enerji yönetiminin sağlanabilmesi için farklı çalışma modları sunduğunu gösterdiğini söylemeliyiz. Bu avantajlarının yanında U53Jc, beraberinde pek çok da yazılım getiriyor. Syncables Desktop, ControlDeck, LifeFrame, SmartLogon Manager ve Trend Micro Internet Security bunlardan yalnızca birkaçı. Bu yazılımlara kısaca değinecek olursak, Syncables Desktop ile dosyalarınızı bilgisayar ve çeşitli çevre cihazlarıyla senkronize edebilir, SmartLogon ile U53Jc’ye yüzünüzü tanıtarak bilgisayarınızı veri hırsızlarına karşı koruma altına alabilir ve Trend Micro Internet Security ile de güvenlikle ilgili sıkıntılarınızı rafa kaldırabilirsiniz.

USB 3.0 TEKNOLOJİLİ
Nvidia Optimus teknolojisine sahip olan U53Jc, tasarım ve uygulamalarının yanında sistem özellikleri bakımından da oldukça iyi bir yerde. Intel i7 işlemci ailesinden bir ferde sahip olan U53Jc, bunu güçlü bir ekran kartı ve bellekle birleştirerek multimedya uygulamalarıyla içli dışlı olan kullanıcıları memnun edecek türde bir konfigürasyon sunuyor. Verimlilik konusundaki şüpheleri ortadan kaldırma konusunda iddialı olan cihaz, özellikle ise SuperSpeed USB 3.0 bağlantısıyla dikkat çekiyor. Halen pek çok rakibi tarafından kullanılmakta olan USB 2.0 teknolojisinden tam 10 kat daha hızlı veri transferi gerçekleştirebilen USB 3.0 bağlantısına sahip olan U53Jc, bu sayede özellikle dizüstü bilgisayarından pek çok diske köprü kuracak olan kullanıcıların öncelikli tercihi olacaktır.

BAMBU TOUCHPAD
U53Jc’nin touchpad’i dahi bambu ile kaplanmış

BAMBU ŞIKLIĞI
Dış kaplaması bambu ile üretilmiş olan U53Jc, oldukça dikkat çekici

KONFORLU TUŞ TAKIMI
Cihaz, ayrık tuş takımıyla konforlu bir kullanım sunuyor

USB 3.0
U53Jc, SuperSpeed USB 3.0 bağlantısıyla dikkat çekiyor

15.6 İNÇ EKRAN
Cihazın HD destekli ekranı LED arka aydınlatmaya sahip

KALİTELİ HOPARLÖRLER
U53Jc, hoparlörleriyle multimedya kullanıcılarına keyif verecektir

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI

-5YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
Çevreyle dost olması, sade tasarımı, konforlu kullanımı, uygulamaları, konfigürasyon yapısı ve Blu-ray disk.

EKSİLER
Ekran kartı 3. sınıf. Bu nedenle yüksek performans gerektiren oyunlarda sorun yaşayabilir.

SONUÇ
Bamboo Collection serisine özel olarak geliştirilen U53Jc, multimedya uygulamaları için ideal bir cihaz. USB 3.0 bağlantısıyla fark yaratan U53Jc, Blu-ray disk sürücüsü ile de başarı kaydediyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i7 M 620 2.67 GHz

Ekran
• 15.6 inç HD Color Shine LED (1366×768)

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce 310M 1 GB DDR3

Bellek
• 4 GB DDR3

Sabit Disk
• 500 GB

Optik Sürücü
• Blu-ray Disc

Bağlantılar
• USB 3.0 (3 adet), HDMI
• Ethernet, VG A
• Kart okuyucu, kamera

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil
• 6 hücreli

Boyutlar
• 385.6 x 257 x 34.1 mm

Ağırlık

• 2.76 kilogram