reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo IdeaPad Y550P

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:45

Zaten tam oyunun tadını almaya başlamışken bir yandan birbirini takip ederek geçen zaman dilimleri, yani baskıya giden meşakkatli yolda daralan zamanın bünyemizde yarattığı sıkışıklık hissi, diğer yandan dış çevrelerden gelen, “Oh ne güzel! Hem oyun oynuyosun, hem para kazanıyosun!” şeklindeki biçimsiz söylemlere kulak tıkamaya çalışmanın verdiği rahatsızlık diz boyuyken, eğlenmek için vakit bulduğumuz ender vakitlerde göz yorgunluğumuzdan şikayet edecek değiliz. Evet, Lenovo’nun oyunseverlere sunduğu IdeaPad Y550P’nin başında gözlerimizi yormaktan gayet memnunuz! Eminiz sizler de memnun kalacaksınız.

ART OF GAMING
Oyunculara hitap eden ‘Art of Gaming’ yazılı bir kapak tasarımına sahip olan IdeaPad Y550P, oyun oynamanın dinamizmini başarılı bir kapak tasarımına yansıtarak daha baştan bir puan kazanıyor. Cihazın kapağını kaldırdığımızda ise, kırmızı çerçeve çizgileriyle çevrelenmiş parlak bir ekran ve geniş gövde ile karşılaşıyoruz. Koyu renkle renklendirilmiş olan cihaz, oldukça şık görünüyor. 15.6 inç genişliğindeki ekran LED arka aydınlatmalarla donatılmış ve HD görüntü kalitesine ulaşmanızı sağlıyor. Ekranın hemen altına baktığımızdaysa, klavyenin üzerinde sağ ve sol tarafa yerleştirilmiş olan hoparlörler dikkatinizi çekiyor. Ses konusunda JBL ile ortak çalışmış olan Lenovo, IdeaPad Y550P üzerinde oyuncuları ve dizüstü bilgisayarında yoğun olarak film ve müzik gibi multimedya içerikleri çalıştıran kullanıcıları memnun edecek türde bir ses kalitesi sunuyor. Bu arada IdeaPad Y550P’nin, altında bulundurduğu subwoofer’ı ile JBL hoparlörlerini desteklediğini de söyleyelim. Ayrıca, atlanmaması gereken bir diğer önemli detay da, JBL hoparlörlerin Dolby Home Theater destekli olduğu. IdeaPad Y550P’nin iki hoparlörünün arasında bir dokunmatik tuş takımı bulunuyor, ancak bunun işlevinden daha sonra bahsedeceğiz. Klavyesiyle rahat bir kullanım sunan IdeaPad Y550P, klavyenin sağ tarafında üç adet ses kısayol butonu bulunduruyor. Yine klavyenin sol tarafındaysa güç tuşu ile OneKey Recovery butonları var. Alt tarafta yer alan touchpad’iyle de klavyenin sunduğu kullanım kolaylığını destekleyen cihaz, bağlantılarıyla ise farklılık yaratmıyor.

STANDARTLARA BAĞLI
Evet, az önce de söylediğimiz gibi bağlantılarıyla herhangi bir farklılık yaratmayan IdeaPad Y550P, DLNA ve 3G gibi yeni nesil kablosuz bağlantılardan uzak durmuş. Bu alanda rakiplerinin gerisinde kalan IdeaPad Y550P, HDMI ve eSATA gibi önemli bağlantıları ise korumuş. Ancak oyuncular için geliştirilen bir cihazda, 2 adetten daha fazla USB bağlantısına yer vermeliydi diye düşünmeden edemiyoruz. Elbette USB çoklayıcılarla bu sorun giderilebilir, ancak bunun verimliliği olumsuz yönde etkilediği de bir gerçek. Hazır verimlilikten bahsetmişken, artık yavaş yavaş IdeaPad Y550P’nin fiziksel özelliklerinden başımızı kaldırıp, üzerinde yer verdiği verimi arttıran teknolojilerine değinsek iyi olacak.

BEKLENTİLERİ YÜKSELTİYOR
Üzerinde Windows 7 Lenovo Enhanced Experience logosu bulunduran IdeaPad Y550P, bu logo ile kullanıcılara sistem açılış hızının %66’ya kadar daha yüksek olduğunu, başlangıç uygulamalarının ve yüksek boyutlu dokümanların 2 kat daha hızlı açılabildiğini söylüyor. Ayrıca, yine bu logo ile hem HD görüntülerden, hem dijital seslerden tam verimlilik alındığının altını da çizen IdeaPad Y550P, beraberinde getirdiği yazılımlarla da kullanılabilirliği artırıyor. Az önce bahsettiğimiz dokunmatik tuş takımıyla Lenovo SlideNav özelliğine ulaşmanıza olanak tanıyan IdeaPad Y550P, SlideNav’ın sunduğu sanal slotlara yazılımlar atayarak, atadığınız yazılımlara kısayoldan ulaşmanızı mümkün kılıyor. Ayrıca yine bu alanda bulunan iki dokunmatik tuşla kısayoldan görüntü optimizasyonu sağlayan OneKey Theater II ile ses ayarı yapabileceğiniz Dolby Home Theater alanına ulaşabiliyorsunuz.

BAŞARILI PERFORMANS
Cihazın gösterdiği performanstan bahsedecek olursak, genel hatlarıyla memnun kaldığımızı söyleyebiliriz. Günümüzün popüler pek çok sistem canavarı oyununu deneme şansı bulduğumuz IdeaPad Y550P, en yüksek grafik detaylarında biraz zorlansa da, orta ve üstü konfigürasyonda tatmin edici sonuçlar verdi. İncelediğimiz cihazın üzerinde Intel i3 işlemcinin bulunduğu ve i7 işlemcilerin sahip olduğu Turbo Boost özelliğini desteklemediği düşünülürse, bu başarısı yadsınamayacaktır. Unutmadan, IdeaPad Y550P’nin Intel i7 işlemciye sahip modellerinin bulunduğunu da belirtelim.

HDMI BAĞLANTISI
Y550P’de HDMI bağlantısı bulunuyor ancak DLNA ve 3G desteği yok

KISAYOL TUŞLARI
Sağ tarafta yer alan bu tuşlar ile cihazın ses kontrolünü ele geçirebiliyorsunuz

15.6 İNÇ EKRAN
Y550P’nin ekranı multimedya öğelerinden keyif almanızı sağlayacak

RENK SEÇENEKLERİ
Lenova farklı renk seçenekleriyle Y550P için alternatif yaratmış

YETERSİZ USB
Cihaz üzerinde yalnızca 2 USB girişi olması üzücü

KALİTELİ SES
Y550P’nin hoparlörleri JBL ve Dolby Home Theater’a emanet

TASARIM
-4YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-5YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
Art of Gaming tasarımı, hoparlörleri, Enhanced Experience teknolojisi, verimli performans göstermesi.

EKSİLER
Yetersiz USB slotu, esnek ekran menteşeleri ekran sallanmasına neden oluyor.

SONUÇ
Ev eğlencesi için tasarlanmış bir cihaz olan IdeaPad Y550P, dinamik tasarımı ve başarılı performansıyla göz dolduruyor. Ancak IdeaPad Y550P’yi performans olarak i7 işlemcili cihazlarla karşılaştırmak acımasızlık olur.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i3 M 350 2.27 GHz

Ekran
• 15.6 inç HD Wide LED (1366×768)

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce GT 240M 1 GB DDR3

Bellek

• 4 GB DDR3

Sabit Disk
• 500 GB

Optik Sürücü
• DVD Super Multi

Bağlantılar
• USB (2 adet), HDMI, eSATA
• Ethernet, VG A, kart okuyucu
• Kamera, Bluetooth

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil
• 6 hücreli

Boyutlar
• 385 x 255 x 26 mm

Ağırlık
• 2.75 kilogram