reklamı kapat

POPÜLER

Avea ve Garanti, dünyada bir ilki gerçekleştiriyor

Bunun sonucunda da aboneler, kullandıkları cep telefonları değiştirmek zorunda kalmadan, cep telefonlarıyla temassız ödeme terminallerinin bulunduğu Türkiye’de ve dünyadaki binlerce noktada hızlı ve kolayca ödemelerini yapabilecekler. Temmuz ayından itibaren tüm abonelerin yaygın kullanımına sunulacağı NFC tabanlı mobil ödeme çözümleri, bu tarihten itibaren Avea bayilerinden edinilebilecek SIM kartlarla aboneler tarafından kullanılabilecek.
HAYAT KOLAYLAŞIYOR

Ödemelerde olduğu kadar getirdiği yeniliklerle pek çok alanda daha abonelere fırsatlar sunacak olan bu sistem, cep telefonlarının ödemeleri temassız gerçekleştirebilmesini sağlayan Trink özelliği ile ulaşımda da kullanılabilecek. Trink kullanılan şehirlerde, toplu taşıma araçlarında kullanılabilecek olan NFC; ayrıca bina girişleri, stadyumlar, içecek ve yiyecek otomatları gibi pek çok yerde daha geçerli olacak. Uygulamanın tanıtımı  amacıyla konuşan Avea CEO’su Erkan Akdemir, “Sektörünün lider markalarından Garanti Bankası ile birlikte yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalıştığımız ‘Yakın Alan İletişimi Teknolojisi’ projesi vizyonumuzun bir parçası,” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Garanti Bankası ile hayata geçirdiğimiz bu önemli proje sadece Türkiye’de değil, dünyada bir ilktir… Geçmişte yapılan NFC çalışmalarında NFC özelliğine sahip cep telefonlarının kullanılması gerekiyordu ve model sayısı çok kısıtlıydı. Biz ise müşteri ihtiyaç ve taleplerini projemizin odağına koyduk ve iş ortaklarımızla birlikte yeni bir SIM kart geliştirdik. Temmuz ayından itibaren müşterilerimiz artık mevcut cep telefonlarını değiştirmeden bu teknolojiden yararlanabilecekler. Telefonlarını artık Bonus Trink gibi kullanabilecekler. Buna ek olarak Avea hatlı telefonlar, bina giriş ve çıkışlarında kimlik kartının, stat ve konserlere girişte biletin, hatta yemek kartının ve KGS geçiş kartının bile yerine geçecek.”
“AMACIMIZ NAKİTİ ORTADAN KALDIRMAK”
Garanti Ödeme Sistemleri CEO’su Mehmet Sezgin ise, Garanti Bankası olarak amaçlarının ‘nakdi ortadan kaldırmak’ olduğunu, bunun için ödeme sistemlerinin hayatımızın içine daha fazla girmesini sağlayacak yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirdiklerini söyleyerek konuşmasına şu sözleri ilave etti: “Artık müşterilerimiz cep telefonlarına, kredi ve ön ödemeli kartlarını veya ikisini birden yükleyebilecek. Müşterilerimiz, cep telefonlarıyla ulaşım ve otopark ücretlerini ödeyebilecek, stadyumlara girebilecek, tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Bugün, bu konuda henüz tüketicilere sunulmamış, deneme amaçlı birçok pilot proje var. Bu çalışma ise nitelikleri açısından mevcut pilot uygulamalardan çok daha gelişmiş bir içeriğe sahip. Müşterilerimize telefondan bağımsız sadece SIM kartlarını değiştirerek faydalanabileceği bir servis sunuyoruz. Yeni çalışmamız, alternatif bir NFC uygulaması olarak değil, NFC çalışmalarında gelinen ‘en son nokta’ olarak değerlendirilmelidir. Bu teknolojiyi, ‘dünyada ilk kez’ Türk tüketicilerinin kullanımına sunmaktan gururluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum,” dedi.
NEAR FIELD COMMUNICATION TEKNOLOJİSİNİN ÖZELLİKLERİ

 • Yeni SIM kartlar sayesinde, abonelerin halihazırda kullandıkları mevcut telefonları, NFC teknolojisine uyumlu hale getiriliyor. Telefonlar kredi kartları ile birleşiyor.
 • Sunulan SIM kart ile aboneler, cep telefonlarına kredi ve ön ödemeli kartlarını veya her ikisini birden yükleyebilecekler.
 • Cep telefonlarının menüsünden işlem yapmak istedikleri kartı seçerek ödeme yapabilecekler.
 • Müşteriler, SIM kartlarıyla temassız ödeme terminallerinin bulunduğu binlerce noktada işlem yapabilecekler.
 • Müşteriler, anlaşmalı şehirlerde toplu taşıma (otobüs, metro, vapur ve tren), bina girişleri (access card), stadyumlar, otoparklar, içecek ve yiyecek otomatları gibi birçok yerde ödemelerini cep telefonlarıyla yapabilecekler. Yeni uygulama tüm bankacılık işlemlerinde kullanılabilecek.
 • Müşteriler, NFC teknolojisine sahip SIM kartlarına, telefonlarına indirdikleri uygulamalar gibi diledikleri özellikleri ekleyebilecekler.
 • Mobil ödeme dışında, cep telefonlarını bina giriş ve çıkışlarında ‘kimlik kartı’ olarak kullanabilecekler.
 • Kampanya özelliği ile telefonlarına gönderilecek dijital kuponlar sayesinde, anında indirim ve hediyeler kazanabilecekler. Dilerlerse ileride de KGS kartları gibi başka uygulamaları cep telefonlarına yükleyebilecekler.
 • Avea ve Garanti’nin ortak projesi olan Mastercard ve Gemalto’nun da desteğiyle geliştirilen mobil ödeme çözümü, Temmuz ayından itibaren kullanıcılarla buluşacak.


DİĞER PİLOT ÇALIŞMALARDAN FARKLARI

 • Bugüne kadar yapılan pilot NFC çalışmalarında teknoloji cep telefonunun içindeydi ve bu teknolojiyi kullanmak için NFC özelliği taşıyan özel telefonların kullanılması gerekiyordu.
 • Yeni uygulamada ise müşterilere, telefondan bağımsız olarak sadece SIM kartlarını değiştirerek faydalanabilecekleri bir servis sunuluyor.
 • Avea ve Garanti’nin ortak projesi olan, Mastercard ve Gemalto’nun da desteğiyle geliştirilen, telefonu değiştirmeden tüm özellikleri SIM karta taşıyan yeni yazılıma sahip NFC özellikli SIM kartlar, NFC özellikli telefonlarda doğrudan çalışırken, add-on anten özelliğiyle de NFC desteği olmayan telefonlarda da çalışıyor.
 • Daha önceki projeler ticari olarak hayata geçirilmedi. Avea ve Garanti Bankası iş birliğiyle sunulan NFC (Near Field Communication – Yakın Alan İletişimi) teknolojisi, yetenek ve beceri açısından pilot uygulamalardan çok daha gelişmiş bir içeriğe sahip.

İLGİLİ HABERLER