reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği, 2015’te dolaşım ücretlerini kaldırıyor

Avrupa Birliği, birlik ruhunu mobil dünyaya da taşıyor. Dolaşım ücretlerini ortadan kaldırmayı planlayan ve hazırlıkları uzun süredir devam eden tasarı bugün Avrupa Parlamentosu‘nda oylamaya açıldı ve parlementerlerin çoğunluğunun onayıyla kabul edildi. Birlik üyesi ülkelerin vatandaşlarını korumayı amaçlayan yeni düzenleme, 2015 yılının aralık ayında yürürlüğe girecek.

Telekomünikasyon alanında tek bir noktadan kontrolün önemli bir aşaması olarak nitelenebilecek yeni düzenleme ile “Connected Continent” olarak geçen ve tüm kıtayı iletişim anlamında birbirine bağlamayı amaçlayan fikir doğrultusunda önemli bir adım atılmış oldu. Birlik üyesi ülkelerde yaşayanlar, 2015’in sonundan itibaren kullandıkları mobil şebekeden bağımsız olarak, birliğe bağlı diğer ülkelerindeki ses ve veri iletişimlerinde dolaşım kaynaklı ekstra ödemelerle karşılaşmayacak.

Karşı çıkanların da olduğu yeni düzenleme, internet servis sağlayıcıların çeşitli servisleri internet kapsamı dışında tutmasının da önüne geçiyor. Avrupa’da kimi firmalar, Amazon ya da Netflix gibi video servislerini standart internetten ayrı bir şekilde değerlendiriyor. Düzenleme, servis sağlayıcıların benzer servislere erişimi kısıtlamasına ya da bu servislere hız sınırı getirmesine engel oluyor.

YORUMLAR