reklamı kapat

POPÜLER

Ayağını denk al Chromebook; Windows’lu 200 dolarlık bilgisayar geliyor

Microsoft, Chromebook‘un ayağını kaydırmaya geliyor. Pazartesi günü Microsoft operasyon direktörü Kevin Turner’ın duyurduğu 199 dolarlık dizüstü bilgisayar, firmanın ucuz bilgisayar pazarındaki liderlik hevesinden vazgeçmediğini bir defa daha ortaya koydu. Chromebook rakibi dizüstü bilgisayara ek olarak 99 dolarlık tabletini de duyuran Microsoft, tablet pazarında da sıkı bir rekabete girişecek.

HP markasıyla piyasaya sürülecek olan 199 dolarlık dizüstü bilgisayarın, 249 dolarlık Acer ve Toshiba markalı seçenekleri de bulunacak. Acer modeli 15,6 inçlik ekran ve 2,16 GHz Intel Celeron işlemciyle, Toshiba modeli ise 11,6 inçlik ekranla gelecek.

99 dolara 7 ve 8 inçlik tablet çıkarılacağını da açıklayan Turner, düşük fiyatlı ürün pazarında rekabet edileceğini, üstelik bu cihazların benzer fiyatlarla rakiplerinden daha işlevsel cihazlar sunacağını da sözlerine ekledi.

Bilgisayar üreticilerinin fiyatları aşağı çekmesi için Windows lisans maliyetini giderek düşüren Microsoft, Chromebook’a daha önce de rakip olmaya çalışmıştı. Ancak rekabet edebilecek derecede düşük fiyat getirmeyi ancak başarabilen Microsoft’un bu turu kazanmak için tek yapması gereken, “ucuz” cihazlar yerine, düşük fiyatlı ancak kaliteli cihazlar ürettirdiğinden emin olması.