reklamı kapat

POPÜLER

Baldur’s Gate Enhanced Edition incelemesi

FEARUN’A DÖNÜŞ BUNDAN TAM 15 YIL ÖNCE PC’LERİMİZE KONUK OLAN VE BİZİ KENDİMİZDEN GEÇİREN ÜNLÜ ROL YAPMA OYUNU BALDUR’S GATE, YENİLENMİŞ HALİYLE TEKRAR PC’LERE VE IOS CİHAZLARINA GELDİ. TÜM ZAMANLARIN EN İYİ OYUNLARINDAN BİRİ OLARAK KABUL EDİLEN BALDUR’S GATE İLE TANIŞMADISANIZ TAM SIRASIDIR

Baldur’s Gate, Neverwinter Nights, Icewind Dale gibi oyunları hatırlayınca iç geçirmemek mümkün değil. Belki biraz klişe olacak ama artık böyle oyunlar yapmıyorlar. Bir zamanlar oyunlardaki teknik özellikler arka planda ancak oynanabilirlik, hikaye derinliği ve anlatım daha ön planda tutulan unsurlardı. Baldur’s Gate de bundan tam 15 yıl sonra sadece rol yapma oyunlarına değil, tüm oyun türlerine yeni yorumlar getirmekle kalmıyor, kendi türüne dahil oyunlar için standartları yeniden belirliyordu. Fantastik edebiyatı sevenlerin çok iyi bileceği “Unutulmuş Diyarlar” evreninde geçen oyun, Cadderly Bonaduce, Volothamp Geddarhm, Elminster ve Drizzt Do’Urden gibi R.A. Salvatore kitaplarını okuyanların çok çok iyi tanıdığı karakterlere ev sahipliği yapıyordu. Baldur’s Gate hem hikaye anlatımı hem de karakter gelişimi konusunda getirdiği yeniliklerle oyuncuların göz bebeği haline gelmişti.

YILLAR SONRA
Bahsettiğimiz oyun gelmiş geçmiş en iyi RYO’lardan birisi olunca, aslında ilk halini bugün bile açsanız keyifle oynayacağınız gerçeğini bir kere ortaya koyalım. Çünkü Baldur’s Gate’i özel yapan süper grafikleri değil, anlattığı eşsiz hikaye ve kullandığı sistemdi. Durum böyle olunca Enhanced Edition’ın sunduğu kozmetik yenilikler fazlasıyla yeterli geliyor. Alıştığımız ve sevdiğimiz tüm özellikleri koruyarak gelen yapım, sadece ufak dokunuşlarla yeni nesillerin de böyle bir efsaneden mahrum kalmamasını amaçlıyor. Dungeons & Dragons sistemi, karakterleri, kuralları vb. tüm önemli özellikler aynen günümüze taşınırken, yaşını hissettiren grafiklere hafif dokunuşlar yapılması ve bazı ufak değişiklere gidilmesi Enhanced Edition’ı cazibeli kılıyor. Mesela çözünürlüğün artırılması sayesinde artık çok daha geniş bir oyun alanını görebiliyoruz. Baktığınız zaman çok ufak görünen bu detaylar, oynanışta büyük farklılıkların ve rahatlamaların oluşmasını sağlıyor. Karakter sayfasında yer alan istatistiklerin anlaşılır kılınması, günlüğün daha kullanışlı hale getirilmesi gibi tamamen detay temizliği diyebileceğimiz dokunuşlarla önemli adımlar atmayı başarmış yapımcı Overhaul Games. Aslında ne kadar zor bir işin altına girdiklerini kabul etmemiz gerekiyor. Baldur’s Gate o kadar büyük bir oyun ki, bu isme leke sürebilecek herhangi bir değişikliğe gidilseydi bütün yapımcılık kariyerleri bitebilirdi. Tam da bu nedenle sevilen hiçbir unsura dokunmamış olmaları çok doğru bir tercih. Baldur’s Gate’in en güçlü yanlarından biri olan yoldaşlarımızın aynen korunuyor olması içimizi rahatlattı mesela. Ancak burada asıl önemli olan, bu 25 karakter ile yetinmeyip yanlarına üç yeni karakterin de eklenmiş olması. Böylece eski kafa oyunculara da, yenilik arayanlara da seçenek verilmesi sağlanmış ki bu Enhanced Edition için bir artı puan olarak değerlendirilebilir. Rasaad, Dorn ve Neera isimli bu üç yeni karakter Baldur’s Gate evrenine son derece başarılı şekilde uyum sağlamış. Sırf yenilik olsun diye baştan savma yaratılmadıkları her hallerinden belli oluyor. Üstelik bu yeni karakterler sayesinde Enhanced Edition ile birlikte oyuna eklenmiş bazı yeni bölgelere de gitme şansını elde ediyorsunuz. Evet, oyuna sadece yeni yoldaşlar değil aynı zamanda bazı yeni bölgeler de eklenmiş durumda. Daha da güzel olan ise, ana oyuna dört yeni bölge ve yaklaşık olarak 25 saatlik bir oynanış süresi ekleyen Tales of the Sword Coast eklenti paketinin de Enhanced Edition içeriğine eklenmiş olması. Kuzeye doğru ilerler ve Ulgoth’s Beard’e giderseniz eğer Tales of the Sword Coast içeriğine rahatça erişim sağlayabiliyorsunuz.