reklamı kapat

POPÜLER

Ballantine’s astronotlara özel viski kadehi geliştirdi [Video]

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapan astronotların iş yemek yeme ve su içme gibi hayati görevleri yerine getirmeye gelince ne kadar zorlandığını biliyoruz. Özel vakumlu poşetlerde saklanan yiyecekler, yerçekimsiz ortamda sıvı tüketmek için girilen şekiller derken bu özenilesi insalara bazen acıyacak hale geliyoruz. Yemek kısmını bilemiyoruz ancak sıvı kısmına harika bir çözüm bulunmuş durumda.

Ünlü İskoç viski firması Ballantine’s astronotların da “insan gibi” viski içmeyi hak ettiğini düşünerek Space Glass viski kadehini geliştirdi. Yerçekimsiz ortama özel olarak tasarlanan viski kadehi, özel ağızlığı ve içinde kullanılan malzemeleri sayesinde sıvının sağda solda uçuşmasının önüne geçerek alınan yudumun mideye yolculuk etmesini sağlıyor.

glass2
Viski kadehi formu korunarak tasarlanan bardak, içinde barındırdığı malzemelerle sıvının doğal bir şekilde durmasını sağlıyor. Alt kısımda kullanılan ve 3D yazıcıyla elde edilen altın malzeme bardağa yalnızca hoş bir görüntü vermekle kalmıyor, ağırlık merkezinin bu kısımda kalmasını sağlıyor. Bardağın içini saran spiral kamış ise sıvıyı dengeli bir şekilde hareket ettirerek özel ağızlığa gönderiyor. Bardağın en altındaki mıknatıslı metal malzeme de bardağın metal yüzeylerde sabit durmasına yardımcı oluyor.

Peki en başta viskiyi dökmeden bardağa nasıl koyuyoruz. Bardağın altında bilyeli kapaklara benzer bir mekanizma bulunuyor ve viski şişesi bu kısma tutuşturularak sıvının sağa sola dağılması önleniyor. Tüm bunlar çok güzel ancak viski üreticisinin atladığı bir nokta var: NASA’nın kurallarına göre uzaya alkollü herhangi bir madde götürmek yasak. Ancak bu yenilikçi fikri başka sıvılar için kullanmanın önünde bir engel yok.