reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Baristasız, garsonsuz dünyanın “ikinci” robot kahvecisi: Cafe X [Video]

Robotların yavaş yavaş insanların çalışma alanını ele geçireceğine dair tedirginlik giderek artıyor. Japonya’da iki sene önce robot çalışanların olduğu bir otelin açılmasının ardından şimdi de San Francisco‘da robot baristalar iş başında.

Advertisement

Amerika’nın ilk tamamen robot çalışanlı mağazası açıldı. Hong Kong’da da bir şubesi bulunan Cafe X‘de kahvenizi güleryüzlü baristalar değil mekanik robotlar hazırlıyor. WMF iş birliğiyle yapılan Cafe X’te siparişinizle kahvenizi hazırlayıp sunan bir robot kol çalışıyor. Bu robot baristanın üreticisinin ise Mitsubishi olduğunu belirtelim.

Cafe X’in CEO’su Henry Hu bu projenin işleri hızlandırmak için geliştirildiğini söylüyor. Kendisinin de büyük bir kahve tutkunu olduğundan bahseden Hu, San Francisco gibi büyük şehirlerde kahve almak için çok uzun süre beklenmesi gerektiğini, bu sebeple kaliteli kahveyi en hızlı şekilde servis edebilmek için bir çözüm sunduğunu sözlerine ekliyor.

Bu mini büfede sipariş vermekse oldukça basit. Büfenin önünde yer alan iPad üzerinden ya da uygulaması aracılığıyla sunulan yedi farklı kahve çeşidinden birini seçmeniz yeterli. Cafe X sipariş verildikten sonra telefonunuza dört haneli bir kod gönderiyor, kahveniz hazır olunca bu kodu sisteme giriyorsunuz. Robot kolu tetikleyen bu işlemden sonra sıcak kalması için alttan ısıtmalı alanda bekletilen kahveniz robot tarafından alınıyor ve servis alanına konuluyor. Robot içeceğinizi sekiz dakikaya kadar sıcak tutuyor, eğer bu süre içinde almazsanız içeceğiniz atılıyor. Bu durumda sistem size içeceğinizi kaçırdığınızı belirten bir mesaj gönderiyor. Yeniden büfeye geldiğinizde kahveniz baştan yapılıyor ve ek bir ücret talep edilmeden tekrar sunuluyor.

Cafe X’de kahve fiyatları seçtiğiniz kahve çekirdeğine ya da kahve türüne göre değişkenlik gösteriyor. Espresso fiyatlarının 2,25 dolardan başladığı Cafe X’te organik süt talebinde bulunabiliyor ya da kahvenize farklı şurup ve malzemeler de ekletebiliyorsunuz.

VİDEO