reklamı kapat

POPÜLER

Ailenin en büyüğü artık daha sportif: 2017 Opel Insignia Sports Tourer

06 Şubat 2017

Cenevre Otomobil Fuarı için gün sayan Opel, Insignia Grand Sport’un ardından Sports Tourer’i de fuarda kullanıcılarla buluşturacağını açıkladı.

Opel’in aralık ayının ilk haftası içerisinde karşımıza çıkardığı 2017 Insignia ailesi, yeni opsiyonlarla birlikte yavaş yavaş adından sıkça söz ettirmeye başladı. Tasarım ve altyapısıyla yepyeni bir kullanıcı deneyimi vadeden yeni jenerasyon için hazırlıklarına devam eden Opel, Cenevre Otomobil Fuarı için standına Insignia Sports Tourer‘i ekledi. Opel’in yeniden harmanladığı tasarım dili üzerine gelişmiş teknik detaylarıyla karşımıza çıkan Insignia Sports Tourer, yerini aldığı jenerasyona göre çok daha dikkat çekici bir hale bürünmüş şekilde bizleri selamlıyor. Bakalım Opel’in yeni nesil station wagonunda neler değişmiş.

Rakamlar yalan söylemez: Altyapı – Donanım

Insignia Sports Tourer’in tasarım ayağında, sedan versiyonuyla benzerlik gösteren bir yapıyla karşılaşıyoruz. Tıpkı Grand Sport’ta olduğu gibi Mokka X ile birlikte öne çıkan ters L şeklindeki gündüz farları ve 400 metreye kadar aydınlatmaya sağlayabildiği belirtilen IntelliLux LED farları Sports Tourer’in ön tasarımında da rastlıyoruz. Özellikle ön kaputu merkezi bir şekilde ikiye bölen çizgiye aracın genelinde de rastlamak mümkün ki bu çizgilerin Sports Tourer’in bütününde rastladığımız sportiflikte yadsınamaz bir rolü var. Opel’in Monza konseptindeki tasarım felsefesi üzerine şekillendiği ifade edilen Sports Tourer’in en dikkat çeken kısımlarıysa rakamsal değerlerinde ve altyapısında yatıyor.


Insignia sedanın ortaya çıkmasının kısa bir süre ardından modelle ilgili yeni detayları ocak ayı içerisinde sizlerle paylaşmıştık. Yeni Insignia ailesiyle ilgili önemli açıklamarda bulunan Opel’in araç geliştirme sorumlusu William F. Bertagni, ikinci jenerasyonun özellikle altyapı ve çekiş sistemi bazında sınıfının en iyisi olacağını iddia etmişti. Bugün ilk resmi bilgilerini aldığımız Sports Tourer’in de elinin en güçlü olacağı ifade edilen kısımları arasında tam da burası vurgulanıyor. Tork vektörlü olarak geliştirilen yeni nesil dört tekerlekten çekiş sistemi, tekerleklere iletilecek gücü bağımsız olarak ayarlayarak zemin kaynaklı yaşanabilecek olumsuzluklardan minimal şekilde etkilenilmeye yardımcı olacak.


Yeni nesil dört tekerlekten çekiş sistemiyle birlikte platform konusunda da yapılan iyileştirmelerin ardından yeni Sports Tourer’in yerini aldığı versiyona göre yaklaşık 200 kilogram daha hafif olduğunu görüyoruz. Yeni versiyonun diğer boyutsal değerlerine baktığımızda 4.986 mm uzunluk, 2.829 mm aks mesafesi değerleriyle karşılaşıyoruz. Aks mesafesi ve uzunluk değerlerinde artışa gitmesine karşın yeni versiyonun 200 kilograma kadar bir ağırlık kazanımı sağlamayı başaran Opel’in burada ciddi bir mesai harcadığını da söylemek gerekiyor. Artan boyutsal değerlerle paralel olarak 100 litrelik artış gösteren bagaj hacmi artık 1.640 litrelik bir seviyeye gelmiş durumda.


Donanımsal olarak da ciddi yenilikleri beraberinde getiren ikinci jenerasyon Insignia Sports Tourer, Opel tarihinde bir ilk olarak sunulacak özelliği barındırıyor olacak. Markanın aktif kaput adını verdiği sistem herhangi bir çarpışma algıladığında saliseler içerisinde yukarı doğru esneyerek yaya ile araç arasındaki mesafenin artırılmasına ve hasarın azalmasına yardımcı olacak. Bu ilginç güvenlik donanımıyla birlikte; AGR sertifikasına sahip ısıtma ve masaj özelliğine sahip koltuklar, ısıtmalı direksiyon, otonom acil frenleme sistemi, direksiyona doğrudan müdahale edebilen gelişmiş şerit takip sistemi, temassız bagaj kapağı açma, kişisel sürücü asistanı, gelişmiş head-up display, 360 derece görüş sağlayan kamera, ısıtmalı ön cam, 4G LTE ve Wi-Fi Hotspot bağlantı desteği gibi seçenekler Insignia Sports Tourer’in dikkat çeken detayları arasında.

Sürüş

Opel’in dinamik şasi kontrolünü sağlayan sürüş modlarıyla birlikte farklı karakterde kullanıcını deneyimi sunan Insignia Sports Tourer’de Standart, Sport ve Tour olmak üzere üç farklı sürüş modu sunulmuş. Seçilen bu modlara göre gaz ve direksiyon tepkilerini yanı sıra aracın altyapısal karakterinde de gözle görülür dinamik değişimlerinin yaşanacağı söyleniyor. Yeni Insignia ailesiyle ilgili motor verileri halen resmiyet kazanmadığı için bunun üzerine henüz bir yorum yapmamız maalesef mümkün değil. Lakin General Motors, yeni nesil sekiz ileri otomatik şanzıman seçeneğiyle birlikte yeni Insignia’da turbo beslemeye sahip benzinli ve dizel seçeneklerinin sunulacağı ve otomatik şanzımanların sadece dört tekerlekten çekiş altyapısıyla satın alınabileceğinin altını çiziyor. Yeni Insignia ailesiyle ilgili aklımızda var olan soruların cevaplarına Cenevre’de ulaşacağız.

YORUMLAR