reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Opel Insignia

Opel Insignia için SUV’a dönüşüm iddialarına yeşil ışık geldi; tarih artık masada

Opel Insignia için ilk kez 2019 yılında gündeme getirilen SUV dinamiklerine geçişle ilgili marka içerisinden onay geldi.

Advertisement

2022 ile birlikte yeni nesil Astra’yı farklı pazarlarda rekabete dahil etmeye hazırlanan Opel, bu süreç içerisinde makyajlı Grandland gibi önemli bir aracını da farklı kulvarda kullanıcılarla buluşturacak. PSA Grubu çatısı altına girdiği günden beridir ivme yakalamayı başaran Almanya merkezli üretici, sektör içerisindeki dönüşüm dinamiklerine de bu sayede hızlı cevap verebiliyor. 2028 yılından itibaren kademeli olarak sadece elektrikli modeller satmaya hazırlanılan marka içerisinde ürün gamında da önemli değişimler bizi bekliyor. Elektrikle birlikte SUV segmentine olan ilginin lineer şekilde devam etmesinden yola çıkan Opel’in amiral gemisi Insignia’nın bu kapsamda çok ciddi bir dönüşüme uğrayabileceği bir süredir gündemde. Grubun diğer üyesi olan Citroen’in “C5 X” örneği üzerinden paylaşılan iddialar ışığında, Opel Insignia tarafında da SUV’ye evrilme çalışmalarının başladığı artık doğrulandı.

2021 Opel Insignia

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Opel Insignia SUV dönüşümü içi 2024 yılı işaret ediliyor

Auto Express tarafından kısa süre önce gündeme getirilen ve küresel çapta dikkat çeken gelişmelerde, Insignia’nın yeni jenerasyonda yepyeni bir gövde tipiyle gireceğine yer veriliyor. 2024 yılı için işaret edilen bu dönüşümle birlikte D sedan segmentinden tamamen veda edilip edilmeyeceği de merak ediliyor. Konuyla ilgili çok kısa bir açıklama yapan Opel Yöneticisi Stephen Norman, endüstride var olan talebe cevap verileceğinin ve Insignia’nın da marka içerisinde daha önce görülmemiş bir dönüşümle buna dahil olacağını ifade ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Opel’in ilk lanse ettiği yıllarda “bugüne kadar hayata geçirdiğimiz en iyi otomobil” olarak nitelendirdiği Insignia, ilk yıllarındaki satış başarısından bir süredir uzakta. Segmente olan ilginin azalmasına paralel olarak düşen satışlarla birlikte Opel’in böyle bir formülü tercih etmesi şaşırtmamanın ötesinde kesinlikle mantıklı olarak değerlendirilebilir. İşaret edilen 2024 yılında yepyeni bir altyapıya sahip olacak modele referans ise Peugeot 3008 ve 5008’in yeni nesilleri olacak gibi. 2023 yılında eVMP altyapısı üzerin tanıtılması beklenen 3008 ile birlikte, yeni nesil Insignia için seri üretimdeki dinamikler belirleyici olacak. Tamamen elektrikli nitelikler de barındıran bu yeni platformda 400 kilometre ile 650 kilometre aralığında değişen menzil verilerinin yakalanabilmesi bekleniyor. Kullanıcılara eVMP ile birlikte tek motorlu önden çekiş ve çift motorlu dört tekerlekten çekiş nitelikli araçlar bu yeni dönemde sunulacak. Insignia’nın yeni neslinde şarj edilebilir hibrit versiyonun sunulma ihtimali de bu kapsamda öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

Yeni Astra tanıtımı