reklamı kapat

POPÜLER

Başkalarının Instagram fotoğraflarından servet kazandı

İnternete koyduğumuz bir fotoğrafın, attığımız tweetin veya paylaştığımız herhangi başka bir şeyin gizli kalması veya tamamen silinmesi neredeyse imkansız. Günün birinde tüm bunların aleyhimizde delil olarak kullanılacağı gerçeğiyle yaşıyoruz. Ancak başkalarının hiç haberimiz olmadan internet paylaşımlarımız yüzünden üzerimizden para kazanması bambaşka bir şey.

Richard Prince isimli şahıs, New York’ta bir sanat galerisinde Instagram fotoğraflarından oluşan bir fotoğraf sergisi açtı. Ancak işi ilginç kılan burası değil elbette. Prince’in sergisi, hiç tanımadığı kişilerin Instagram paylaşımlarından oluşuyordu. Instagram’da beğendiği ve basmaya uygun gördüğü fotoğrafları toplayan Prince, bunu fotoğraf sahiplerinin haberi bile olmadan gerçekleştirdi. İşin acı kısmı ise, “sanatçımız” bu fotoğraflardan servet değerinde para kazandı. Her bir fotoğrafın ortalama 90 bin dolardan alıcı bulduğu belirtiliyor. Prince’in şimdiye kadar bu fotoğraflardan elde ettiği kazanç ise milyon dolarlarla ifade ediliyor.

Prince yaptığı emek hırsızlığı dolayısıyla doğal olarak dava edildi. Patrick Cariou isimli fotoğrafçı, sergisinde kendi fotoğraflarını da kullanan Prince’i telif hakkı ihlali nedeniyle mahkemeye verdi. Ancak ne acıdır ki mahkeme Prince’i suçlu bulmadı.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Başkalarının Instagram fotoğraflarından servet kazandı” için bir cevap

  1. Burak Özdoğan dedi ki:

    Fotoğrafların ve diğer yayınların sosyal medyada herkesin erişimine sunulması, o andan itibaren hiçbir hak iddia edilememesine yani bir anlamda o görsel veya paylaşımların artık kamu malı olmasına yol açıyor. Kullanım sözleşmelerini onaylayarak buna izin veriyoruz.

    Modern sanatçı Richard Prince zaten yıllardır re-photographing (yeniden fotoğraflama) denilen teknikle eserler üretiyor ve daha önce de bu yüzden açılan davaları kazanmış biri. Adı geçen sergide de “ekran görüntülerini alıp alıp paylaşmış” diye niteleyebileceğimizin üzerinde bir emek söz konusu. (Bence tabii ki 🙂 )

    Eğer illa ki paylaşımlardan hak iddia etmek istersek fotoğraflarımızda WATERMARK kullanabiliriz ki bu bizi sanıyorum %30 kadar ortak yapıyor esere.