reklamı kapat

POPÜLER

Benzinle çalışan ve saatte 100 kilometre hıza ulaşabilen drone [Video]

Piyasaya sürülen drone’ların büyük bir çoğunluğu batarya ile çalışıyor. Diğer seçeneklere göre daha verimli ve uygun fiyatlı olan bu çözümün bazı dezavantajları da bulunuyor. Yalnızca bu sistemin kullanıldığı drone’lar en fazla 20 ila 25 dakika arasında uçuş yapabiliyor. Ayrıca yeterince güç üretemediği için yüksek ağırlıklar da taşınamıyor. Alman mucit Holger Willeke önderliğinde kurulan airstier’in geliştirdiği yeair! isimli drone ise elektrikli motor ve içten yanmalı motorun avantajlarını bir araya getiriyor.

Geleceğin drone’u olarak lanse edilen bu cihaz saatte 100 kilometre hıza ulaşıyor ve 60 dakikaya kadar uçuş yapabiliyor. Güçlü yapısı sayesinde 5 kilograma varan ağırlıkları da rahatlıkla taşıyor. Gücünü benzindendan aldığı için şarj için beklemeye de gerek olmayan drone’a yakıt dolumu yaptıktan sonra uçuşa devam edilebiliyor.

Büyük gövdesiyle profesyonel kameraların da kullanılabildiği drone’da bazı küçük eşyaların taşıması da yapılabiliyor. Takip fonksiyonu ile her yere peşinizden gelebilen yeair! hızlı yapısı ile hareket halindeki bir otomobili bile videoya kaydetme yeteneğine sahip. Harita üzerinde belirtilen güzergahda uçuş gerçekleştirebiliyor ve toplamda 54 kilometre mesafe katedebiliyor.

Tüm bu avantajlarına rağmen yeair!’in bazı kötü yönleri de yok değil. İçten yanmalı motor kullandığı için normal drone’lara nazaran daha gürültülü çalışan cihaz, güvenlik konusunda da endişeleri beraberinde getiriyor. Tamamen yakıtla dolu bir şekilde uçan drone’un olası bir kaza halinde büyük bir tehlike yaratabileceği düşünülüyor.

Kickstarter‘da 70 bin euro destek bekleyen proje şimdilik 33 bin dolar toplamış durumda. Drone piyasasına yeni bir soluk getirmesi beklenen cihaz, 1.399 euro‘ya satın alınabiliyor. Satın alınan drone’ların 2016’nın mayıs ayında kullanıcılarla buluşacağı ifade ediliyor.

VİDEO