reklamı kapat

POPÜLER

Google yemek fotoğraflarından kalori hesabı yapmaya hazırlanıyor

Sosyal ağlarda yediğiniz yiyeceklerin fotoğraflarını paylaşmayı bir alışkanlık haline getirdiyseniz bunu yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Çünkü Google‘ın üzerinde çalıştığı yeni yapay zeka yiyeceklerin fotoğraflarından kalori hesabı yapmaya hazırlanıyor. Bir diğer deyişle Google lokmalarınızı sayıyor.

Fotoğrafları inceleyerek içeriğini algılayan yapay zekalar çok da yeni sayılmaz. Hatta geçtiğimiz ay haberini yaptığımız Wolfram‘ın yeni projesi, fotoğraftaki nesneleri tanımlayarak hakkında bilgi dahi verebiliyordu. Google Fotoğraflar da kişileri, nesneleri hatta şehirleri bile tanımlayabiliyor. Ancak Im2Calories isimli proje bundan biraz daha fazlasını yapıyor. Algoritma en basit şekilde fotoğrafta yer alan yiyecekleri tek tek tanımlıyor, daha sonrasında boyutlarını tabağın boyutuna göre oranlıyor ve yaklaşık bir kalori hesabı yapıyor. Üstelik bunun için fotoğrafın yüksek kalitede çekilmiş olmasına dahi gerek yok. Herhangi bir Instagram fotoğrafı bu uygulama için yeterli oluyor.

Algoritmanın şu an için kusursuz çalışmadığı belirtilirken, kullanıcılardan veriler toplandıkça daha iyi hale geleceğinin altı çiziliyor. Im2Calories şimdilik geliştirilme aşamasında. Google patent başvurusunda bulundu ancak bu uygulamanın ne zaman kullanıcılara ulaştırılacağı henüz bilinmiyor. Diğer yandan uygulama şimdilik araştırma sürecinde de olsa oldukça korkutucu zira Google zaten kullanıcılardan hali hazırda ciddi boyutlarda veri topluyor. Bu da akıllara tekrar “özel hayat”ın dijital sistemlerle nasıl anlamsızlaştırıldığını getiriyor.

YORUMLAR