reklamı kapat

POPÜLER

Wolfram’ın yeni projesi fotoğraflardaki nesneleri tanımlayabiliyor

Wolfram harikalar yaratmaya devam ediyor. Wolfram Alpha ile yapay zeka sınırlarını zorlayan firma şimdi de görsel tanımlama projesi ile fotoğraf ve resimleri tanımlıyor.

Bir insan için oldukça kolay olan gördüğü nesneyi tanıma işlemi söz konusu bilgisayarlar olunca biraz karmaşıklaşabiliyor. Wolfram’ın yeni internet sitesi ImageIdentify ise görsellerdeki nesne ya da canlıyı tanımlayabiliyor. Hala gelişme aşamasında olan proje en basit tabirle görseli sürükleyip bıraktığınızda size ne olduğunu söylüyor. Wolfram Alpha ile koordine çalışan uygulama, henüz tamamında olmasa da çeşitli görseller için Wikipedia’dan bilgiler sunabiliyor. İnternet sitesine mobil cihazlardan erişildiğinde sistem fotoğraf arşivi dışında, fotoğraf çekerek yükleme seçeneği de sunuyor.

Sistem henüz yüzde yüz doğrulukta çalışmıyor. Ancak yaptığı hataların dahi “insana özgü” hatalar olduğu dile getiriliyor. Pek çok görselin denendiği web tabanlı uygulamanın hazırlanışı ile ilgili detaylı bilgiyi Stephen Wolfram‘ın blog yazısından okuyabilir, ImageIdentify’ı buradan deneyebilirsiniz.

YORUMLAR