reklamı kapat

POPÜLER

Otomobil kullanırken akıllı saatle uğraşmak çok tehlikeli [Video]

Otomobil kullanırken telefonla mesajlaşmanın ve konuşmanın ne kadar tehlikeli olduğunu bilmeyenimiz yok. Dikkatimizi yol dışında bir yere verdiğimizde refleksler zayıflıyor ve bu da kazalara sebebiyet verebiliyor. Ancak görünüşe göre artık trafikte kullanılması akıllı telefondan daha tehlikeli olan bir cihaz var; akıllı saat!

YouTube’da otomobillerle ilgili yayınladığı videolarla bilinen Sunday Times Driving, trafikte dikkatı dağıtan akıllı cihazlarla ilgili dikkat çekici bir video yayınladı. Otomobil simulasyonunda kaydedilen videoda otomobil kullanılırken ilgilenilen akıllı cihazların sürüşü nasıl etkilediği gösteriliyor. Hiçbir dikkat dağıtıcı öğe olmadığı zamanlarda iyi otomobil kullanan sürücü, akıllı telefonla mesajlaşırken şeritte kalmakta zorlanıyor ve refleksleri yavaşlıyor. Akıllı saat ile uğraşırken ise çok daha yavaş refleksler sergiliyor ve kazadan kıl payı kurtuluyor. Ayrıca akıllı saat kullanılırken daha sert frenlemeler yapılıyor.  Akıllı saatlerin sürücüler için daha tehlikeli olmasının en büyük nedeni, akıllı telefonların tek elle kullanılabiliyor olması. Akıllı saati kullanmak için ise iki eli de kullanmak gerekiyor ve bunun da direksiyon kontrolünü epey zorlaştırdığı görülüyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Otomobil kullanırken akıllı saatle uğraşmak çok tehlikeli [Video]” için bir cevap

  1. Yaklaşık 5 aydır akıllı saat kullanıyorum ve gerçekten şu videodaki abartılı sahnelerin hiç birini yaşamadım. Afedersinde öyle andaval gibi elini kolunu garip garip şekle sokarsan şeritten de çıkarsın kaza da yaparsın. Akıllı saati araba kullanırken sadece ama sadece gelen bildirimi görüntülemek için kullanırsan ve istersen sesli yanıt ile tek tuşa basıp sesli yanıtlarsan cidden ne dikkat dağılıyor ne de bu videodaki abi gibi saçmasapan şerit değiştirmeler yaşanıyor. Bu arada haberde bahsi geçen akıllı saatlerin tek elle kontrol edilememe sorununu, gelen bildirimleri görüntülemek konusunda en azından, son gelen güncelleme ile aştılar. Bilek hareketleri ile, diğer elinizi kullanmadan bir sonraki ve bir önceki bildirime geçebiliyorsunuz. Neyse ben sonuç olarak, akıllı saatinizi akıllıca kullanırsanız videodaki abinin yaşadığı şeyleri yaşamayacağınıza eminim. Gelen bildirimi telefondan görüp cevap verilecek nitelikte olup olmadığını anlamak saatten anlamaktan çok daha tehlikeli bir süreç bence araba kullanırken.