reklamı kapat

POPÜLER

TOFAŞ
tofaş

Başrolde FIAT Egea var; TOFAŞ önemli başarısıyla tarihe geçti

Türkiyenin en büyük sanayi kuruluşlarından birisi olan TOFAŞ, 1 milyon adetlik üretim sınırını geçerek otomobil dünyası için önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

Türkiye otomotiv sanayisinin öncü isimlerinden birisi olan TOFAŞ, kısa süre önce banttan indirdiği son modelle birlikte 6 milyonuncu aracını üretti. 6 milyonuncu araç olarak banttan inen Fiat Egea Sedan ve Egea model ailesinin önemine değinen Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu; “2015 yılının sonunda üretimine başladığımız, ürün özellikleri ve fiyat fayda dengesiyle ezberbozan Egea Model Ailesi, gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında pazarlarda elde ettiği sonuçlarla başarısını ortaya koymaya devam ediyor. Bugüne kadar 550 bin adetten fazla ürettiğimiz ve 400 bin adetten fazlasını ihraç ettiğimiz Egea, son 3 yıldır ülkemizde en çok tercih edilen model olmayı sürdürüyor. 2016 yılında AutoBest “Avrupa’da Yılın Otomobili” ödülünün sahibi olan Egea Sedan, 2019 yılının ilk 6 ayında da ülkemizde en çok satılan otomobil modeli oldu. Egea’nın güçlü performansı, Tofaş Ar-Ge’nin yetkinliği ve müşteri ihtiyaçlarına yönelik doğru ürün geliştirmenin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.” ifadelerine yer verdi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TOFAŞ yatırımlarına devam edecek

450 bin adetlik üretim kapasitesi ve 7 bini aşkın çalışanı bulunan TOFAŞ, 3,2 milyon adete yaklaşan ihracat rakamlarıyla da önemli bir yerde konumlanıyor. Eroldu konuyla ilgili açıklamasının devamında; “50 yıl önce Bursa’da başlayan yolculuğumuzda, pek çok farklı modeli üretmenin gururunu yaşadık. Fiat Chrysler Automobiles’ın önde gelen üretim ve Ar-Ge merkezlerinden biri olarak küresel ürünler geliştirmede, son olarak da Egea model ailesinde önemli sorumluluklar üstlendik. 6 milyonuncu aracımıza uzanan yolculuğumuzda emeği geçen tüm çalışanlarımıza, bayi ve tedarikçilerimize teşekkür ediyorum. En az 50 yıl daha Türkiye’nin önde gelen ve küresel arenada rekabetçiliğini koruyan şirketi olmaya devam etmek niyetindeyiz. Müşterilerimizin ihtiyacını takip ederek, ürün, hizmet ve teknolojimizde yeniliklere yatırım yapmaya ve Türkiye otomotiv sanayisine katkı sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Türkiye’nin beşinci büyük sanayi kuruluşu Tofaş, 2015 yılında 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği Egea model ailesi için geçtiğimiz aylarda 225 milyon dolar tutarındaki makyaj yatırımıyla, Egea ailesi üretimine 2024 yılına kadar devam kararı alındı. Yeni yatırım kapsamındaki yeniliklerin 2020 yılının son çeyreğinden itibaren devreye alınması planlanıyor.

İlginizi çekebilir

2019 FIAT 124 Spider