reklamı kapat

POPÜLER

Battlefield 4 incelemesi

Battlefield 4
ANLIK DEĞİŞİMLER
Oyunda yer alan haritalar yine kusursuz. Elbette çok az tercih edilen haritalar yine olacaktır ama özellikle Siege of Shanghai, Flood Zone ve Operation Locker haritalarını denemenizi öneriyoruz. Bu haritaları destekleyen sekiz de oyun modumuz bulunmakta. Haritadaki belirli noktaları ele geçirip savunmaya çalıştığımız Conquest modu aynen yerini korumakta.

Team Deathmatch ve Rush gibi modları da zaten biliyoruz. Battlefield 4 ile gelen ve oldukça eğlenceli görünen yeni mod ise Obliteration. Kendi halinde duran bir bombayı ele geçirmeye çalışan iki takımın, ele geçirdikleri bombayı rakip bölgesine götürüp patlatmaya çalışmasını temel alıyor Obliteration. Özellikle bomba ele geçirilmemiş durumdayken herkesin hunharca belirli bir noktaya saldırması eğlence seviyesini yukarı taşıyor. Battlefield ruhuna biraz aykırı kaçsa da yine de oyun içinde böyle seçeneklerin bulunması bizce önemli. Oyunda yer alan haritaların tamamının ise bu modlara uygun şekilde tasarlandığını belirtelim. Daha küçük oyun alanı gerektiren modlarda haritanın sadece belirli bir bölümü kullanılarak gereksiz zaman kaybından kaçınılmış ve çok da iyi olmuş. İlerleyen zamanla birlikte eski haritaların da dahil edilmesiyle oyun en üst seviyesine ulaşacaktır.

KOMUTANIN KADAR KONUŞ
Oyunda yer alan sınıflarda ise bir değişikliğe gidilmemiş. Assault, Support, Recon ve Engineer sınıfları alıştığımız şekilde yerlerini almış. Bu sınıfları oyunu az çok oynamış herkes bildiğinden tekrar açıklamayacağız ancak şunu söylemeliyiz ki, takım içindeki sınıf dağılımının dengesi hiç olmadığı kadar kritik bir durumda. Tamamen takım oyunu odaklı bir temele sahip olan bu oyunda eğer bir sınıf görevini layığı ile yerine getirmezse kazanmanız mümkün olmuyor.

Ekip ruhuna sahip olmayan kişilerin dizginlenebilmesi için gereken dokunuş ise Commander modu ile sağlanmış. Battlefield 2142’den hatırlayacağımız bu mod ile oyunculardan biri kumandan olarak savaşa dahil oluyor. Haritayı yukarıdan görebilen kumandan, ekiplerin nereye hareket etmesi gerektiğini, savunma hattının nasıl çizileceğini ve yukarıdan gelecek destek atışlarının zamanını belirleyebiliyor. Eğer savaş sırasında başarılı bir kumandana sahipseniz kazanma şansınız fazlasıyla artacaktır. Ancak bunun sağlanması için gerekli olan en temel unsur da takımdaki herkesin verilen emirlere uygun hareket etmesinde yatıyor.

GÖZLERİNİZE İNANAMAYACAKSINIZ
Anlatacak o kadar çok şey var ki, grafik ve seslerden bahsedemedik bile. Şu kadarını söyleyelim, piyasada şu an Battlefield 4’ten daha iyi grafiklere ve ses efektlerine sahip bir oyun yok! Özellikle patlama sahnelerinde çatışmayı bırakıp, yaşananları seyretmemek için çelik gibi bir dirence ihtiyacınız olacak. “Senaryo benim için önemli değil, bana multiplayer lazım” diyorsanız, Battlefield 4 sizin için bugüne dek yapılmış en iyi eser konumunda.