reklamı kapat

POPÜLER

Battlefield: Bad Company 2

 - Güncelleme: 05 Mayıs 2010 09:51

Profesyonel oyuncuların vazgeçemediği bir oyun haline gelen Battlefield, 2008 yılında çıkan Bad Company ile bir sürpriz yaparak seriye ilk defa tek kişilik senaryoyu da dahil etmişti. Hem de kendine has espri anlayışı ile… Bu küçük değişiklik serinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamıştı. Şimdi sırada ilki çok beğenilen Bad Company’nin devamı var. Er Marlowe’u hepimiz çok özlemiştik.

JOE BU AKŞAM KIZGIN
Bad Company, orduda sabıkalıların yollandığı birliğe verilen isim. İçeride kimler yok ki… Ordu içinde ne kadar kötü ün sahibi, arıza adam varsa herkes buraya toplanmış durumda. Bizim ekibin de tüm bu garip adamlardan aşağı kalır yanı yok. Hatırlayacak olursanız ilk oyunda bir operasyonun ardından kişisel hırsları sebebiyle altınların peşinden gitmişler ve başlarını bin türlü belanın içine sokmuşlardı. İkinci oyunda da benzer şekilde sürükleyici bir tek kişilik senaryo bulunuyor. Hatta İkinci Dünya Savaşı’yla ilişkilenen bir ilginç bir konusu var oyunun. İlk oyunun sonunda altınlarla kaçan ekibimiz yakalanmışlar. Ne var ki bir cehennemden sağ çıkmış olmaları sebebiyle komutanların gözüne girmiş ve yeni bir operasyon ile görevlendirilmişler. Görev, tehlikeli bir savaş makinesini durdurmak. (Ne olduğu sürpriz olsun.) Yine de belirtelim, ilk oyundaki esprili diyaloglar ve olaylar burada da yaşanıyor. Bu nedenle oyunun havasını kaybetmediğini söyleyebiliriz. Seriye gerçekten taze bir soluk getiren tek kişilik senaryo, oldukça eğlenceli bir şekilde bu devam oyununda da sürdürülüyor. Ancak hepimiz çok iyi biliyoruz ki tek kişilik oyun modu, bizi asıl savaşa hazırlayan bir eğitim bölümü aslında. Önce oyuna biraz ısınıp senaryonun tadına varıp ardından işin asıl kısmı olan online savaşlara atılmak en iyisi. Şimdi bir bakalım oyunun bu asıl kısmında ne gibi yenilikler var. İlk oyunda çevreye büyük oranda hasar verebildiğimizi hatırlarsınız. Elimizin altında yeterli cephane olduğu sürece duvarlarda kendi kapılarımızı açabiliyorduk. Geliştiriciler bunu bir adım ileriye taşımışlar. Artık sadece duvar kırmak yerine, bir binayı temelinden yıkabiliyoruz. Bir diğer yenilikse, oyuna daha bir simülatif kimlik kazandıran kurşun menzili. Her silahın ve her kurşunun bir menzili var. Eğer bir nişancı tüfeğinin menzili dışına ateş ederseniz, kurşun yarı yolda düşebiliyor. Sadece bu iki yenilik bile oynanışı derinden etkilemiş. Taktiksel anlamda arazi ve savaş şartları o kadar esnetilmiş ki çizgisellik asgari düzeye indirilmiş. Diğer yandan oyunda kullanabileceğiniz tam 15 araç bulunuyor. Aralarında yeni olanlar da var elbette; UH-60 Black Hawk savaş helikopteri, kar motosikleti, iki kişilik devriye botu, tek kişilik bir su aracı, makineli yuvasına sahip bir BMD-3 hafif tank ve uzaktan kontrol edilen minik sabotaj helikopteri. Tüm araçları kullanmak birbirinden keyifli. Elbette ki aynı zamanda ustalık gerektiriyor. Özellikle sıcak savaş atmosferinde arkanızda takımınızla birlikte helikopter kullanmak oldukça heyecan verici. Açıkçası bu noktada eğlence ve gerçekçilik arasındaki denge iyi tutturulmuş. Öğrenmek kolay ama profesyonelleşmek zor.

MEKANİZE BİRLİKLER
Gelelim işin asıl kısmına. Daha önce beş olan sınıf sayısı dörde düşürülmüş ama bu oyun adına bir eksi değil. Daha önceki sabotajcı sınıfının özellikleri Engineer’a (mekanik) devredilmiş. Assault (standart teçhizatlı saldırı sınıfı), Recon (keşif) ve Medic (sıhhiye) sınıflarıysa halihazırda seçilebiliyorlar. Yine alışık olduğumuz şekilde tecrübe kazandıkça farklı ve daha güçlü silahlar kullanılabilir hale geliyor. Daha önce Battlefield 2 ve 2142 oyunlarında rastladığımız ancak ilk Bad Company oyununda olmayan silah modifiye seçeneği oyuna eklenmiş durumda. Ve inanın bana çok çok iyi olmuş. Zaten zengin olan taktik seçenekleri, böylece bir adım daha ileriye taşınmış. Silahlara eklenebilecek olan eşyalar oynadıkça açılıyor; 40mm bomba atarlar, duman bombaları, dürbünler, magnum mermileri, fişekler gibi ekipmanlar siz seviye atladıkça kullanılabilir hale geliyor. Öte yandan karakterinizi, çeşitli zırhlar ve palaskalarla güçlendirebiliyorsunuz.

TAKIM OLMAK…
Oyun seçenekleri arasındaysa Rush, Conquest, Squad Deathmatch ve Squad Rush gibi modlar bulunuyor. Rush, kendi istasyonlarınızı korurken, düşmanınkileri yok etmeye çalıştığınız seçenek; Conquest, ise bir alanı işgal edip korumaya yönelik olan oyun modu. Ne kadar çok alanı kontrol ederseniz o kadar güçlü araçları kullanma şansı yakalıyorsunuz. Squad Deathmatch, 4 takımın ve 1 savaş makinesinin haritada gezinerek 50 frag skoruna ulaşmayı hedeflediği, heyecanın doruklarda olduğu oyun modu. Squad Rush’daysa, klasik Rush modunu dörderli takımlarla oynuyorsunuz. Tüm seçenekler gayet tatminkar. Zaten yakın bir tarihte de indirilebilir içerik halinde yeni seçenekler bekliyoruz.

ARKANDA BOMBA VAR!
Bad Company 2 kesinlikle ilkinden bir adım öteye taşınmış muhteşem bir oyun. Tam da Modern Warfare 2 ile kafa kafaya çıkması kendisi için bir şanssızlık gibi görünse de en az rakibi kadar kaliteli ve eğlenceli bir oyun. Özellikle çok oyunculu modları ile uzunca bir süre hiç sıkılmadan oynayabilirsiniz.

TANIYINbattlefield-bad-company-2-1Oyuna girer girmez ölmemek ya da sürekli kafayı çıkarıp ‘spawn’ noktasına geri dönmemek için yapmanız gereken ilk şey haritayı tanımak olmalı. Neyin nerede olduğunu bildiğiniz takdirde çok daha iyi oynadığınızı fark edeceksiniz.

GÖRÜNbattlefield-bad-company-2-2Görmek çok önemli, bu yüzden saklanarak ilerlemelisiniz. Düşmanınızın yerini saptamadan araziye çıktığınız zaman kolay lokmasınız demektir. Önce düşmanınızı görün, bu nedenle hızlı  değil, siper alarak hareket edin.

DURUNbattlefield-bad-company-2-3Takım olarak oynadığınız seçeneklerde gruptan ayrı düşerseniz anında puanları rakibe kaptırırsınız. Birbirinizin nerede, ne yaptığını bilerek ilerlemeniz şart. Özellikle bölge koruma görevlerinde tek bir vücut gibi ilerlemelisiniz.

KULLANINbattlefield-bad-company-2-4Oyunu hiç araç kullanmadan da gayet başarılı bir şekilde oynayabilirsiniz fakat liderlik  vasıflarına sahip olabilmek için araç kullanmayı bilmeniz ve grubunuzda bu özelliğinizle öne çıkmanız gerekli.

DEĞİŞTİRİNbattlefield-bad-company-2-5Silahlarınızı mutlaka kendinize göre yeniden tasarlayın. Örneğin, bir saldırı piyadesiyseniz kullandığınız tüfeğin üzerine mutlaka bir dürbün ekleyin ve bir palaska satın alın. Böylece daha çok cephane taşıyabilirsiniz.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
DICE

DAĞITICI
ELECTRONIC ARTS

PLATFORM
PC, PS3, Xbox 360

İLGİLİ HABERLER