reklamı kapat

POPÜLER

Battlefield Hardline incelemesi

battlefield-hardline-ekstra-01

DEĞİŞİKLİK İYİDİR

Oyunu oynamaya başladığınızda bir şeyi çok net fark ediyorsunuz. Visceral Games, ilk kez DICE dışı bir Battlefield’ı omuzladığı için her anlamda farklı bir oyun ortaya koymaya çalışmış. Savaş meydanlarında tanıdığımız Battlefield’ın Hardline ile polis-suçlu konseptine geçiş yapması da bunun bir sonucu. Bir asker yerine polis olarak oynamanın genel yapıyı tamamen değiştirdiğini söyleyebiliriz. Bir kere artık kellesini gördüğümüz herkesi öldürmek diye bir şey yok.

Polis olarak önceliğimiz düşmanı etkisiz hale getirmek olduğundan, son çare anları dışında düşmanları öldürmekten kaçınmamız gerekiyor. Bunu yaparken en büyük yardımcınız rozetiniz oluyor. Bir düşmana yaklaştığınızda rozetinizi kaldırıp, “Eller yukarı” diye bağırdığınızda buna saygı gösteriyor ve teslim oluyorlar. Bu noktadan sonra kelepçelemek veya etkisiz hale getirmek gibi seçenekleriniz var. Ancak bu sistem aynı anda 3 kişiden fazlasıyla karşı karşıya geldiğinizde işlemiyor. Çünkü düşmanlara, teslim olmak yerine sizinle kapışırlarsa kurtulabileceklerine dair bir cesaret geliyor. Bu nedenle plansız bir şekilde gözü kara hareketler yerine her adımınızı düşünerek atmanız gerekiyor.

Hardline’ı seride ayrı bir yere koyan etmenlerden bir diğeri de bu. Gizlilik oyundaki en önemli unsurlardan birisi ve bu yüzden oyun çok daha yavaş bir tempoda ilerliyor. Çevreyi tarama özelliği sayesinde düşmanların, patlayıcıların ve alarmların yerini tespit edebiliyor, ilerleyiş rotanızı buna göre planlayabiliyorsunuz. Doğru taktik ile bölümdeki tüm düşmanları tek bir kurşun dahi sıkmadan kelepçeleyerek etkisiz hale getirmek inanılmaz bir tatmin duygusu yaşatıyor insana. Bölüm tasarımlarının buna uygun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz, tek yapmanız gereken sakince plan yapmak ve düşünmek.

Fakat oyun buna sizi zorlamıyor. İsterseniz elinizde silah önünüze gelene sıkarak da bölümleri tamamlayabiliyorsunuz. Bu şekilde oynamanın da oldukça keyifli olduğunu belirtelim ancak oyunun ruhuna tamamen ters kaçıyor. Zaten oyun da diğer yolu teşvik etmek amacıyla düşmanı etkisiz hale getirdiğinizde sizi daha fazla ödüllendiriyor. Yani gizliliği tercih ederseniz daha hızlı bir şekilde üst seviyelere tırmanıyorsunuz. Ancak burada ufak bir sıkıntı var. Gizliliğe önem vererek ilerlediğinizde kazandığınız paralarla gidip silah satın alıyorsunuz. Fakat elde ettiğiniz silahlar sizin oyun şeklinize hiçbir şekilde uyum sağlamıyor. Eğer gizlilikle elde ettiğimiz puanlarla bu oyun stiline faydası dokunan geliştirmeler alabilseydik çok daha verimli olurdu diye düşünüyoruz. Neyse ki kazandığınız paralarla multiplayer kısmında işinize yarayacak battlepack’leri de alabiliyorsunuz. Sonunda tek kişilik senaryodaki başarılarımızın online arena için bir faydası olduğunu görmek sevindirici. Sonuçta her ne kadar başarılı bir senaryoya sahip olsa da bu oyun hala bir Battlefield ve multiplayer hala bizim birincil amacımız konumunda.