reklamı kapat

POPÜLER

Bavyera’nın kahramanları: BMW tarihinin tuvale yansıdığı eşsiz projeye konuk olun [Galeri]

BMW’nin motor sporları tarihine damga vurmuş birbirinden özel otomobiller sanatsal bir yorumla bir sergide bir araya geliyor.

Vision Next 100 konseptiyle yüz yıllık geçmişini gelecekle birleştirerek kutlayan BMW’nin tarihi gerek sokaklarda gerekse pistlerde elde ettiği zaferlerle dolu. 7 Mart 1916‘da bir uçak motoru üreticisi olarak kapılarını açan şirketin asfalta inişiyse yaklaşık yedi yıl sonra gerçekleşti. 1923 yılında yol macerasına motosikletle başlayan BMW’nin otomobil yolculuğu İngiliz üretici Austin‘in “Austin 7” modelinden yola çıkarak geliştirdiği Dixi modeliyle başladı. İkinci Dünya Savaşı sonrasında oldukça zor bir dönem geçiren BMW, 1958 yılında yaptığı hamleyle İtalyan üretici Iso’nun hisselerini satın aldı ve 1953 yılında ürettiği küçük otomobil Isetta’nın tasarımına, kendi motor teknolojisini uygulayarak BMW Isetta olarak piyasaya sürdü. Beklenmedik bir şekilde talep gören Isetta marka tarihi için bir dönüm noktası oldu.


02 Serisi ile başarısını zirveye çıkartan marka günümüze kadar gelen süreçte BMW, Mille Miglia ve Le Mans başka olmak üzere dünyanın en önemli motor sporları organizasyonlarında başarılar elde etti. Nereden Nereye serimizde otomobil ailesinden 3 Serisi‘ne yer verdiğimiz ve böyle başarılı bir geçmişe sahip olan BMW için hayata geçirilen sergi projesinde koleksiyon niteliğinde birbirinden güzel çalışmalar karşımıza çıkıyor. Bavyera’nın Kahramanları: BMW Motorspot’un 75 yılı adıyla gerçekleştirilen proje kapsamında markanın motor sporları tarihine damga vurmuş an ve modeller eşsiz bir yorumla tuvale yansıyor. Araçların yanı sıra yarış pilotlarını, motor geliştiricilerini ve tasarımcıları da içine alan fotoğrafların yer aldığı sergi 17 Haziran‘a kadar Amerika’da meraklılarıyla buluşacak.