reklamı kapat

POPÜLER

mi.mu

Bedensel ifade müzikte ses buluyor: Mi.Mu Glove müzik üretiminde çığır açabilir [Video]

Eldivenlerin sihirli olduğuna inanan tek müzisyenin Michael Jackson olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Frou Frou ikilisinin bir yarısını oluşturan müzisyen Imogen Heap, “yer altı dünyasının dahileriyle” kafa kafaya vermiş ve müziği gerçekten de ellerinizde tutmanızı sağlayan Mi.Mu adlı teknoloji harikası eldivenleri tasarlamış. Işık ve hareket sensörleriyle çalışan bu eldivenler, jestleri çeşitli enstrümanlar ve seslerle eşleştirerek binlerce ses kombinasyonunu oluşturmayı mümkün hale getiriyor.

Advertisement

mi.mu
Müziği parmaklarınızın ucuna yerleştiren eldiven fikrini ilk olarak 2011’de yaptığı TED konuşmasıyla açıklayan Imogen Heap’in videoda gösterdiği eldivenlerin jest tabanlı müzik sistemi tamamen Heap’e özel olarak kodlanmış. Eldivenlerin üzerindeki titreşim ve ışık mekanizması kullanıcıya geri bildirim sağlamak üzere yerleştirilmiş. Bedensel ifadenin sese dönüşmesini sağlayan bu “enstrüman” görüntüsüyle de büyülüyor, ancak eldivenlerin fiyatı müzik severleri ciddi şekilde hayal kırıklığına uğratıyor. Imogen Heap’in açıklamasına göre, şimdi beklenen fon toplanabilirse, eldivenlerin bir sonraki nesli daha zarif bir görünüme kavuşacağı gibi, fiyat etiketi de çok daha hesaplı olacak.

Şu anda Kickstarter’da fon toplamaya çalışan Mi.Mu eldiven, 1260 dolarlık fiyatı yüzünden beklediği desteği bulmakta epey zorlanıyor. Ancak bütçenizi bir sonraki iPhone ya da Galaxy cihazı yerine dünyanın belki de en havalı giyilebilir teknolojisine ayırmak isterseniz Kickstater‘a buyrun.

VİDEO