reklamı kapat

POPÜLER

Betondan üretilen 1.800 dolarlık hoparlör

Taşınabilir hoparlörlerde üreticiler farklı malzemeler tercih edebiliyor. Taşınabilirliğin çok önemli olduğu küçük boyuttaki hoparlörlerde genelde plastik malzeme kullanılıyor. Böylece ağırlık azaltılıyor ve hoparlörün maliyeti de düşürülmüş oluyor. Daha üst düzeydeki hoparlörlerde ise alüminyum malzeme tercih ediliyor. Bu sayede bir yandan hafiflik olabildiğince korunurken diğer yandan hoparlörün daha kaliteli bir hisse sahip olması sağlanıyor. Geliştirlen yeni bir hoparlör ise beton malzemeden üretilmesiyle fark yaratıyor. 

Kulaklık geliştiricisi olarak bilinen Master & Dynamic’in ilk hoparlörünün tasarımında Washington D.C’de yer alan Afroamerikan Tarihi ve Kültürü Ulusal Müzesi’nin Sir David Adjaye’nin imzası bulunuyor. MA770 isimli bu hoparlör, ses sistemlerinin geleneksel görünüşünün ötesine geçiyor ve farklı tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Hoparlörleri alışıklık kutu görünümünden kurtarmak için böyle bir tasarım hazırladığını belirten Adjaye, bunu yapabilmek adına üçgen şekiller kullandığını ifade ediyor. Hatta bir adım daha ileri giderek hoparlör için yeni bir geometri oluşturduklarını belirtiyor.

Gövdesinde beton kullanılan hoparlörün ön kısmında paslanmaz çelikten hoparlör ızgarası yer alıyor. Manyetikle gövdeye tutturulan ızgaranın istendiği takdirde kolaylıkla çıkarılabildiği ve böylece farklı bir görüntü elde edildiği belirtiliyor. Ses kalitesi konusunda iddialı olan hoparlörü satın alabilmek için 1ç800 doları gözden çıkarmak gerekiyor. Hoparlörün çıkış tarihi olaraksa 16 Mayıs tarihi işaret ediliyor.