reklamı kapat

POPÜLER

Beyni geliştirirek daha iyi görmeyi sağlayan iPad uygulaması

Uygulamanın geldiği adres bir bilim insanı olunca, uygulamanın gerçekleştirmeyi sunduğu iddianın da bilimsel kanıtı oluyor. Seitz, 19 beysbol oyuncusu ile gerçekleştirdiği deneyde, oyuncuların uzağı görme yeteneklerinin ortalama %31 oranında arttığı sonucuna ulaştı. Current Biology dergisinde yayınlanan makale ile bilimsel olarak da altyapısı sağlanan uygulama, aslında ne fiziksel olarak gözleri ne de göz kaslarını geliştirmiyor.

HEDEF GÖZ DEĞİL BEYİN
Uygulamanın geliştirdiği organ kullanıcının beyni. UltimEyes‘ın yaratıcısı Seitz, beynin doğru egzersizler yoluyla çalıştırılması sonucunda, yaptığı işi daha ileri seviyede gerçekleştirebileciğini belirtiyor. Tıpkı Lumosity uygulamasındaki gibi çeşitli egzersizler içeren uygulamanın en temel farkı, Lumosity hipokampüs ve prefrontal korteksi çalıştırırken UltimEyes, görsel korteksi hedef alıyor.

8 HAFTA SONUNDA KESİN İYİLEŞME VAAD EDİYOR
Uygulama, 8 hafta boyunca haftada 25’er dakikadan oluşan dört egzersizin yapılması sonucunda görme netliğinde kesin bir artış gerçekleşeceğini öne sürüyor. Kullanıcılarının performansını sürekli olarak takip ederek maksimum verimi elde edebilmeleri için uzman desteği sunduklarını belirten uygulama, şu ana kadar kullanıcılarının %100’ünün gelişme kaydettiğini belirtiyor.

BİLİMSEL AÇIDAN YANIT BEKLEYEN SORULAR BULUNUYOR
Her ne kadar bilimsel bir çalışma sonucunda ortaya çıkarılmış bir ürün olsa da, bilim çevrelerinde araştırmanın yeterliliğine dair sorgulanan noktalar bulunmaya devam ediyor. Uygulamayı geliştiren bilim insanı Aaron Seitz de bilimsel açıdan geliştirilmesi gereken hususlar bulunduğunu ve daha kapsamlı deney çalışmasının devam ettiğini belirtiyor. Uygulamanın şu an için bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Ancak halen uygulamanın neden bazı insanlarda daha fazla gelişme sağladığı, sağlanan gelişmenin kalıcı olup olmadığı ve neden iki gözü de aynı oranda geliştiremediği gibi sorular bilim çevrelerince soruluyor ve cevap bekliyor.

VİDEO

UltimEyes

FiYAT
11 TL

BOYUT
iOS: 13,8 MB

YÜKLEMEK iÇiN
iOS UltimEyes

*Uygulama fiyatları değişiklik gösterebilir.

EKRAN GÖRÜNTÜLERİ