reklamı kapat

POPÜLER

Bilanço Japonya’da da büyüyor ; Mazda, Yamaha ve Suzuki emisyon kervanına dahil oldu

09 Ağustos 2018

Test sonuçlarındaki yanlışlıklarla Nissan’ın ardından gündeme gelen Mazda, Yamaha ve Suzuki, durumun tekrarlanmaması adına çalışmalar yürütecek.

Emisyon skandalının Japonya ayağında Mitsubishi ve Subaru gibi önemli isimlerin öne çıkmasıyla birlikte araştırmaları derinleşmesi beklediğimiz bir süreçti. Ülkenin en önemli markalarının ayırt etmeksizin içerisine alındığı araştırma sürecinde geçtiğimiz ay yapılan resmi duyuruyla birlikte Nissan‘ın da Japonya pazarında sunduğu modellerle ilgili yanıltıcı sonuçlar elde ettiğini öğrendik. Aradan geçen tam bir aylık zamanın ardından da ülkenin geri kalan diğer üreticilerinden Mazda, Suzuki ve Yamaha yakıt tüketimi ve emisyon testlerinde yanlış değerlerin verilmesi sürecine dahil olduğu resmiyet kazandı. Ülkenin en önemli kaynaklarından birisi olan Nikkei tarafından duyurulan haberde, araçların standartların aksine farklı koşullarda test edildiğine yer verildi. Suzuki Başkanı Toshihiro Suzuki‘nin basın mensuplarının karşısına geçerek özür dilediği bu sürece Mazda’nın ilk kez dahil olması da altı çizilmesi gerekenler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rakamsal veriler

Devlet kaynakları tarafından da resmileşen sonuçların verilere baktığımızda tarihlerin 2012 yılına kadar gerilediğini görebiliyoruz. Buna göre Suzuki, 2012’den bu yana 6.401 adet, Mazda ise 2014’ten bu yana 72 adetle test sürecinde yanlış veriler üzerine işlem gerçekleştirdi. Yamaha ise bu markalar arasında en az fire veren isim oldu. Sayı olarak en yüksek payı alan markası adına konuşan Toshihiro Suzuki; “Bu kadar çok sayıda ürünümüzün yanlış işlem görmüş olması kesinlikle ciddiye alınması gereken bir sorun. Çalışanlarımızı derinlemesine ve kapsamlı bir şekilde eğitme konusunda sınıfta kaldık.” şeklinde konuştu. Mazda cephesinden açıklamalarda bulunan Kiyotaka Shobuda ise, verilerde kasti değişiklikler yapılmadığını bu sürecin otomobillerin kalitesini etkilemediğini ifade ederek böyle bir durumun asla tekrar olmayacağını garanti edeceklerinin altını çizdi. Şimdilik herhangi bir geri çağırma hamlesiyle karşı karşıya olmayan üreticilerin önümüzdeki süreçte Japonya bazlı yürütecekleri politika da merakla bekleniyor.