reklamı kapat

POPÜLER

Bildiğiniz tüm denizaltı tasarımlarını unutun: Ortega MK. 1 Serisi

Ortega, tamamen elektrik enerjisiyle çalışan deniz altı modelleriyle yepyeni bir kullanıcı ve macera deneyimi vadediyor.

Tamamen elektrikli araçlar her geçen gün yeni bir kilometre taşını geride bırakıyor. Hollanda merkezli üretici Ortega, geliştirdiği yeni deniz altı modeliyle deniz taşıtlarında yeni bir standart getirmeye hazırlanıyor. Ortega, tek seferde iki ve üç kişinin yolculuk edebileceği ve tamamen elektrik enerjisiyle çalışan denizaltı model serisi MK. 1B ve MK. 1C ile kullanıcıların karşısına çıktı. İki adet elektrik motoru ve HUD navigasyon sistemi bulunan MK.1 serisi kullanıcılarına su üstünde ve su altında ulaşım imkanı sağlıyor.

ortega4
MK. 1 serisinin öncelikle ortak olan özelliklerinden başlayalım ve öncelikle motor-batarya teknolojisi diyelim. Omega MK.1 ailesinin her iki modelinde de 378 hücreden oluşan ve toplamda 32 kg‘lık ağırlığa sahip 4.2 kWh‘lık elektrik üniteler görev yapıyor. MK.1B ve MK.1C elektrik motorlarıyla su üstünde maksimum 16.7 km’lik hıza erişirken, su altında 20.4 km/s maksimum sürat değerine ulaşabiliyor. 95 metreye (310 feet) kadar derinlik değeri sunan her iki modelde 250 litrelik bir taşıma kapasitesi imkanı sunuluyor.

ortega5
Konu elektrikli ulaşım aracı olunca elbette en önemli değerlerin başında modellerin vadettiği menzil değerleri geliyor. MK. 1B kullanıcısına yaklaşık 111 km‘lik menzil değeri sunarken, MK. 1C‘de yer alan batarya yönetim sistemi tüm hücreleri en iyi performansta kullanarak bu değeri 148 km‘ye kadar yükseltiyor. MK.1 ailesinde yer alan bataryalar 1.000 şarjın üzerinde bile performansından herhangi bir değer kaybetmeden maksimum kapasitede hizmet verebiliyor. Mk. 1C deniz altında macera meraklılarına ve araştırmacılara üzerinde sunduğu ekstra donanımlarla biraz daha fazla imkan sağlıyor diyebiliriz. Deniz altında yer alan maddeleri tespit etmek için dahilinde manyetometre bulunan MK. 1C’de bu donanıma ek olarak deniz altılarda yaygın olarak kullanılan ve ses dalgalarını tarayan sonar sistemi ve FLIR teknolojisine sahip gece görüş kameraları yer alıyor. Ortega’nın MK. 1 serileri keşfedilmeyi bekleyen gizemli deniz altı dünyasına yeni bir yolcuğun kapılarını aralıyor.