reklamı kapat

POPÜLER

Bilgisayar tarafından rastgele oluşturulmuş eşsiz uzay filmi [Video]

Uzayın sonsuzluğunda gidip görülemeyeni ortaya çıkaran Nebulae, sizi kozmik bir meditasyonun tam ortasına taşıyor. Uzayın tüm ihtişamı bilgisayarla yaratılıyor.

İsmini uzayda geniş alana yayılmış olan gazlar bütünü nebuladan alan Nebulae, görünmeyeni görmek için oldukça ihtişamlı bir video. Yaklaşık 10 dakika boyunca uzayın derinliklerinde kaybolduğunuzu hissettirecek etkide olan video, aynı zamanda adeta bir görsel şölen sunuyor. Öyle ki en gelişmiş uzay teleskoplarının çekemeyeceği görüntüleri bir araya getiriyor. Nebulae bilgisayar tarafından üretilmiş bir uzay videosu. Teun van der Zalm‘ın hazırladığı bu kısa film, bünyenizde adeta bir Interstellar etkisi yaratabilir.

Uzayın derinliklerinde

VR alanında da çalışmaları olan van der Zalm, oyun, VR veya film gibi içeriklerde kullanılmak üzere geliştirdiği nebula algoritmasını hem bilim kurgu severlerle hem de teknoloji meraklılarıyla paylaştı. Karmaşık onca algoritma sonucunda Perlin Noise algoritmasında karar kıldığını belirten van der Zalm, 1983’te geliştirilmiş olan bu algoritmayla harikalar yaratıyor. Perlin Noise’u tabanına oturttuktan sonra çalışmalara başlayan van der Zalm, ilk etapta nebulanın ana hatlarını oluşturmuş. Daha sonra detaylı parçacık sistemiyle nefes kesen nebulalarını oluşturmuş. Halihazırda oldukça etkileyici olan videonun sanal gerçeklik platformunda yaratacağı etkiyi merak etmeden edemiyoruz.

Teun van der Zalm’ın bu şekilde pek çok projesi, resimleri ve videoları bulunuyor. Resmi sitesi üzerinden hepsine ulaşabilir, eşsiz bir uzay deneyimi yaşayabilirsiniz. Meraklıları için ekleyelim; aynı şekilde bilgisayar tarafından farklı bir yöntemle oluşturulmuş bilim kurgu temalı kısa filmi buradan izleyebilirsiniz.

VİDEO