reklamı kapat

POPÜLER

Bilgisayar tarafından hazırlanmış etkileyici kısa film: Fraktaal [Video]

Farklı bir bilim kurgu dünyasına dahil olmaya ne dersiniz? Bilgisayar tarafından rastgele şekillendirilmiş Fraktaal, yüksek bütçeli yapımları aratmıyor.

Julius Horsthuis hazırladığı kısa film Fraktaal, yaklaşık 3 dakika boyunca sizi bambaşka bir evrene götürüyor. Horsthuis’un video açıklamasında da belirttiği üzere bu kısa filmin herhangi bir konusu bulunmuyor. Davetli olduğunuz dünyayı geziyor, yapıların ihtişamlı gölgelerinde dolaşıyorsunuz. Filmi farklı kılansa görsel açıdan etkileyiciliği ya da tahmin edeceğiniz üzere fark yaratan hikayesi değil. Tembel bir içerik üreticisi olduğunu itiraf eden Horsthuis, video için çizim ya da modelleme yapmadığını belirtiyor. Horsthuis’un Fraktaal’ı ismini matematikteki fraktaldan alıyor.

Bilgisayar tarafından üretilmiş kısa fim

Horsthuis, bu evreni yaratmak için fraktalları kullanıyor. Formüllerin içine gizlenen şekiller, bambaşka bir evrene dönüşüyor. Kendi adına dijital film yapımı konusunda heyecan verici bir keşifte bulunduğunu belirten Horsthuis, fantastik filmini matematik temellerine dayandırıyor. Mavi tonların hakim olduğu evreni ise David Levy imzalı müzikle daha da etkileyici hale getirmeyi ihmal etmiyor. Fraktaal’ın sunduğu nefes kesici evren, Horsthuis’un bu alanda daha gelişmiş pek çok çalışma yapacağının da habercisi.

Dijital alanda yaptığı işlerle kendini gösteren Julius Horsthuis’un diğer işlerine resmi sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Söz konusu filme müziğiyle eşlik eden David Levy’nin çalışmalarını ise buradan incelemeniz mümkün.

VİDEO