reklamı kapat

POPÜLER

NASA’nın size ihtiyacı var

NASA, yeni nesil uzay giysilerinin dayanıklılığını test etmek için yardım istiyor. Aklında bu dayanıklı koruyucu giysileri parçalamanın türlü türlü yollarına dair fikirler olan varsa, NASA’nın ucunda para ödülü olan meydan okuma çağrısına cevap verebilir.

Bugünkü uzay giysileri sıcaklık, hava boşluğu, radyasyon ve delinme gibi temel çevresel riskler taşıyan bölgelerdeki operasyonlar için uyumluluk gösteriyor. Yani başka bir deyişle NASA’nın hali hazırdaki uzay giysileri, Mars veya asteroidler gibi koşullara sahip yerlerde kullanılmak için yeterince dayanıklı değil. Uzayın derinliklerinde keşifler yapabilmek için daha farklı çevresel faktörleri de kapsayabilecek seviyede güçlendirilmiş bir koruma sağlayan yeni uzay giysilerine ihtiyaç duyuluyor. Bu güçlendirmeyi hakkıyla yapabilmek için de elbette giysilerin düzinelerce teste tabi tutulması gerekiyor.

İşte NASA‘nın kamudan yardım istediği nokta da bu. Çünkü NASA’nın belirttiğine göre yeni geliştirilmiş koruyucu giysilerle bugünkü veya geçmişteki koruyucu giysileri test etmenin standart yöntemleri bulunmuyor. Dolayısıyla geliştirilecek yeni nesil uzay giysilerinin yeterince dayanıklı olup olmayacağını test etmenin yeni yollarını bulmak gerekiyor. Kamuya açık olan bu meydan okumada yapılması gereken, uzay giysilerinin dayanıklılığını en iyi şekilde test edebilecek (bilimsel) yöntemler sunmak.

NASA Tournament Lab.‘in yürüttüğü çalışmanın sonunda en iyi üç projenin sahibine 5’er bin dolar ödül vadediliyor.