reklamı kapat

POPÜLER

ay'daki ayak izleri

Ortalığı karıştıran “Ay’daki ayak izi gerçek değil” iddiası

Son günlerde internet, “Ay’daki ayak izi gerçek değil” iddiasıyla çalkalanıyor. Peki, sahiden bu doğru mu? Yoksa bu iddia da sadece bir komplo teorisinden mi ibaret?

“İnsanlık için büyük bir adım” olan tarihi Ay seyahatinin üzerinden neredeyse 50 yıl geçti. Neil Armstrong ve ekibin geri kalanı Ay’a gitti, Amerika bayrağını oraya diktiler ve bu olay tarihe altın harflerle yazıldı. Artık sadece bir başarı öyküsü olarak duymaya alıştığımız Ay seyahati, internetin gündemine tekrar düştü. Ama bu olay bu sefer bir başarı hikayesi olarak değil, gerçekmiş gibi görünen bir şov olarak anıldı. Bunun sebebiyse şuydu: Biri, Neil Armstrong’un uzay giysisinin bir parçası olan ayakkabılarının Ay’da fotoğraflanan ayak izini oluşturacak desene sahip olmadığını fark etti. Daha sonra iddiasını internette duyurunca her taraftan konuyu tartışan bir sürü ses yükseldi. İki resim karşılaştırılınca gerçekten de bir mantık hatasının olduğu görülebiliyordu. Belki de her seferinde ışıltıyla dillendirilen Ay seyahati, gerçekten bir şovdan ibaretti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ay’daki meşhur ayak izi fotoğrafı ve Neil Armstrong’un olduğu iddia edilen botlar

Durum gerçekten öyle mi?

Her şeyin bir düzmeceden ibaret olmasını umanlar için kötü bir haberimiz var. Aslında ortada bir mantık hatası yoktu. Çünkü astronotlar, uzay giysilerinin üzerine giysileri dış etkenlerden korumak için tasarlanan galoş tarzı bir koruyucu kıyafet giyiyordu. Ayrıca iddianın ortaya çıkmasına sebep olan ayak izi Armstrong’a bile ait değil, Buzz Aldrin‘indi. İddiadan sonra yapılan bu açıklamalardan ikna olmayanlar “Peki, neden astronotların koruyucu giysileri hiçbir yerde sergilenmedi?” sorusu için de bir cevap beklemiş olacaklar ki onun için de bilgilendirme yapıldı. O giysiler, Dünya’ya dönmeden önce ağırlık sayıldığı için Ay’da bırakılan diğer 100 eşyanın içindeydi. O yüzden sergilenmeleri imkansızdı.

İddiaların çıkacağını önceden keşfetti mi bilinmez, NASA’nın bu konuya çoktan bir açıklaması vardı. O açıklamalara göre, Ay’daki ayak izlerini silebilecek bir rüzgar yok. Yani, ayak izlerini merak edenler bunu araştırmak için eğer Ay’a gitseydi büyük ihtimalle o ayak izlerini hala görebilirdi. Neyse ki bu teklifi düşünenlerin acele etmesine gerek yok çünkü ayak izleri daha milyonlarca yıl hiçbir yere gitmeyecek.

İlginizi çekebilir

NASA Güneş Görevi