reklamı kapat

POPÜLER

Bilgisayarlar yürüme yeteneğini kaybedenlerin yeniden yürümesini sağlayabilir [Video]

Japonya’da National Institute for Physiological Sciences’a bağlı (Ulusal Fizyolojik Bilimler Enstitüsü) bir ekip tarafından sürdürülen araştırma; omurilikteki fonksiyon kayıpları sonucunda bacaklara yürüme komutunun tam olarak iletilememesine teknolojik çözüm getirmeyi amaçlıyor. Sonuçlar yürüme yeteneğini kaybeden hastaların yeniden yürüyebilmesi yolunda umut vadediyor.

Omurilik zedelenmesi vakasıyla karşılaşıldığında beyin ve hareket merkezi arasında bağlantı bozulur; bu nedenle genellikle yürüme bozukluğu, yürüme güçlüğü ya da yürüme yetisinin tamamen ortadan kalkması durumları ile karşılaşılır. Omuriliğin zarar görmesi bacak ve beyin arasında nöral kanalların sekteye uğraması anlamı taşırken diğer fonksiyonlar genellikle kullanılmaya devam edilir.

Omuriliğin zarar görmesi sonucu yürüyememe sorunu üzerinde çalışan araştırmacılar bir bilgisayar arayüzü kullanarak bacakların yürümesini sağlayan bir yöntem geliştirdiler. Beynin yürümeyi sağlayan ritmik hareketler için gönderdiği komutları, beyinden bağımsız olarak bacaklara ileten yöntem; yürüme hareketini başlatma, durdurma ve yürüyüş hızını değiştirmeyi başarıyor.

SONUÇLAR MERAKLA BEKLENİYOR
Geliştirilen bilgisayar arayüzü, geliştirme aşamasının sonrasında yürüyemeyen kimselerin yeniden yürüyebilmesi ya da rehabilitasyon süreçleri için büyük bir gelişimi beraberinde getiriyor. Bilimsel araştırma sürecinde aşılması gereken diğer sorunlar ise yürümenin engelleri aşma konusunda herhangi bir fonksiyon sunmaması ve yürürken ayakta kalmayı sağlayacak dengenin sağlanamaması.

VİDEO

YORUMLAR