reklamı kapat

POPÜLER

iOS 15 Yürüme Dengesi

iOS 15 ile iPhone’lara gelen faydalı sağlık özelliği: Yürüme Dengesi

iOS 15 işletim sistemi geçtiğimiz hafta resmi olarak indirmeye açıldı. İşte bu sürüm için bazı detaylar öne çıkmaya devam ediyor.

iOS 15 hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz. Apple, yeni işletim sistemi için hazırladığı bu sayfada en önemli tüm özelliklere değiniyor ve burada dikkate değer iPhone merkezli bir sağlık özelliği de yer alıyor. Bu ekstra donanım gerektirmeyen özelliği herkesin açması gerekiyor.

Yürüme Dengesi özelliği iPhone’lar üzerinden direkt olarak düşme riskine odaklanıyor. Apple bunu kendisi şöyle açıklıyor:

“iPhone’daki Yürüme Dengesi size düşme riskiniz hakkında bilgi verebilen, türünün ilk örneği bir sağlık ölçümü. Bu özellik dengenizi, gücünüzü ve yürüme biçiminizi değerlendiren özel algoritmalar kullanıyor.

Yürüme dengeniz düşük veya çok düşük olduğunda bildirim almayı tercih edebiliyorsunuz. Özel olarak hazırlanmış egzersizlerle yürüme dengenizi nasıl iyileştirebileceğinizi de öğrenebiliyorsunuz.”

iPhone 8 ve üstünde desteklenen bu özellik, siz yürürken dengenizi ölçüyor (iPhone’lardaki sensörlerden) ve bu ölçümleri kullanarak 12 ay içerisinde düşme riskinizin olup olmadığını gösteriyor. Açıklamaya göre yürüme dengesi değeriniz düşük veya çok düşük bir düzeye gelirse, iPhone üzerinden kullanıcılara bildirim gönderiliyor.

Burada Apple,düşme riskiniz var, güç ve dengenizi geliştiren egzersizleri yapmanız gerekiyor” tarzında bir uyarıda bulunuyor. Bu özellik direkt olarak iOS 15 içerisindeki resmi “Sağlık” uygulaması üzerinden dört adımda aktif edilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 15 destekli iPhone modelleri hangileri?

Yayımlanan listeye göre iOS 15 işletim sisteminin geleceği iPhone modelleri tam olarak şunlar olacak:

-iPhone 11 serisi
-iPhone 12 serisi
-iPhone Xs serisi
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 7 serisi
-iPhone 8 serisi
-iPhone 6S serisi
-iPhone SE modelleri
-iPod Touch 7. jenerasyon

Bu arada iOS 15’in WWDC’de tanıtılan her özelliği hemen kullanımda değil. Daha önce de aktardığımız üzere SharePlay özelliği iOS 15’in çıkışına yetişmedi.

Söylendiği kadarıyla bu özellik herkes için daha sonra aktif edilecek. Burada ne tarz bir sorun yaşanıyor halen bilinmiyor ancak Apple biraz daha zaman istiyor.

Buna ek olarak AirPods Pro veya AirPods Max için Bul ağını kullanma süreci de bir süre için daha ertelenmiş durumda. O da çıkışta değil daha sonra kullanıma sunulacak.

Bu özelliklerden en azından SharePlay, iOS 15.1 ile aktif edilecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi Mix 4’ün kutu içeriğine yakından bakın